Bár az Európai Bizottság energiaügyekért felelős tagja mindig is vonakodott állást foglalni a különböző, vitákat kiváltó energiaforrásokkal kapcsolatban, a múlt pénteki japán atomerőmű-katasztrófa után szűk egy héttel kijelentette: Európának maga mögött kell hagynia az atomenergiát - írja a Bruxinfo.
Günther Oettinger az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága előtt beszélt erről, és azt mondta, bár alapvető érdekellentétek figyelhetők meg az uniós tagországok között az energiaforrások megítélésében, a tragédia szerinte alapjaiban fogja megváltoztatni az európai országok energiamixét.
Kifejtette, hogy Franciaország, Nagy-Britannia és Olaszország kifejezetten ellenzi az atomenergia háttérbe szorítását, miként azt is, hogy stressztesztek alá vonja az EU a nukleáris erőműveket. A biztos annak kapcsán beszélt erről, hogy az Európai Bizottság, a nukleáris ipar, és a nemzeti atomenergia-hatóságok szerdán megállapodtak abban, hogy felülvizsgálják az Európai Unió területén található 143 atomreaktort.
Günther Oettinger csütörtökön azt mondta, a kezdeményezést vélhetően jóváhagyják majd az uniós tagállamok energiaügyi miniszterei is a magyar elnökség által hétfőre összehívott tanácsülésen. Bár a biztonsági felülvizsgálat szempontjait csak a következő hónapban határozza majd meg az EU és a nukleáris piac szereplői, de a biztos annyit elmondott, hogy egész biztosan a stressztesztek tárgya lesz az atomerőművek kora, építésének technológiája, energiaellátása, hűtőrendszere, hogy mennyire ellenállóak egy földrengésnek, illetve egy szökőárnak. Csütörtökön új elemként említette azt is, hogy mennyire vannak közel repülőterekhez. Ez a tényező ugyanis újabb veszélyforrást jelentene a gépek lezuhanásának valószínűsége miatt.
Az energiaügyi biztos szerint "újra kell alakítanunk a japán precizitásról kialakított képünket", elmondása szerint ugyanis "elképesztően szakmaiatlan" módszerekkel próbálnak a japánok úrrá lenni az atomkatasztrófán. Hozzátette, a fűtőelemek egy része megsérült, több száz tonna kiégett fűtőelem és atomhulladék van a környéken, amit állítólag "a szabad ég alatt tároltak a japánok", a biztos ráadásul a vízsugaras hűtési módszert is bírálta.
Günther Oettinger kérdésre válaszolva kívánatosnak tartotta az atomenergia-adó bevezetését is, amely ugyan szerinte megdrágítaná a nukleáris energiát, de az adóból származó bevételt nukleáris kutatásokra lehetne fordítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.