Kína növekedési képessége éves szinten 8 százalék, amellyel kétszer akkorára növekedhet két évtized alatt, mint az Egyesült Államok – mondta a Világbank vezető közgazdásza, Justin Lin.
Az ország továbbra is kihasználja a „későn érkezők” előnyeit a technológia étvétele kapcsán, és a termelés a fejlett országok számára alacsony kockázatot és költséget jelent – mondta Lin, egy mai Hong Kong-ban tartott beszédében a Bloomberg tudósítása szerint.
A világ második legnagyobb gazdasága kétszer akkora lesz, mint az Egyesült Államok két évtizeden belül vásárlóerő-paritáson számolva – tette hozzá a közgazdász. Miközben az árfolyam azonos szinten lehet – nyilatkozta.
Kína növekedése több mint 10 százalékos volt az elmúlt évtizedben, jóval felülmúlva Japánt, Németországot, az Egyesült Államokat és Franciaországot is.
A február közepén nyilvánosságra hozott japán GDP-adatok megerősítették azt a tényt, hogy Kína megelőzte Japánt, és így a világ második legnagyobb gazdasága lett 2010-ben.
Kína élvezi a visszamaradottságából származó előnyöket, és a következő húsz évben lehetősége van arra, hogy 8 százalékkal növekedjen a gazdasága – mondta Justin Lin.
A közgazdász támogatta Kína 1979-es döntését, mely szerint tartsák a jüan árfolyamát stabilan a dollárral szemben a globális pénzügyi válságban. Azt mondta, hogy a lépés segítette a versenyképesség leértékelődésének elkerülését a kelet-ázsiai országokban is.
A globális kockázatok között felhívta a figyelmet az emelkedő élelmiszer- és nyersanyagárakra, mely fenyegeti a társadalmi stabilitást, melyet jól mutat Tunézia és Egyiptom helyzete.
A bérek azonban Kínában is emelkednek, így veszített vonzásából az ország. A Foxconn tajvani információs technológiai óriás például éppen néhány napja jelentette be, hogy olyan körzetekbe telesíti át termelését (részben Kína középső részére), ahol alacsonyabbak a munkabérek.
Az elmúlt időszakban több béremelést hajtottak végre Kínában, a gyári dolgozók pedig – szokatlan módon – sztrájkokat szerveztek többek között a Honda kínai üzemében, megfékezve ezzel a termelést. Ugyan a bérek már a kilencvenes években is erősen emelkedtek Kínában, de ezt a termelékenység is követte, így ennek negatív hatása részben kompenzálódott, a bázis pedig nagyon alacsony volt.
Azonban ha a következő öt évben évi 19 százalékkal emelkednek a fizetések, akkor a BCG becslése szerint 623 dollár lesz az átlagos havi fizetés Kínában, ez pedig az egész gazdaságon végighullámzik majd. Kínából esetleg Vietnámba telepedhetnek azok a nyugati cégek, amelyek sokallják a bérköltségeket, ahol az átlagos fizetések 31 százalékkal alacsonyabbak. Viszont az ottani gyárak termelékenysége jóval alacsonyabb, így a költség különbség máris csak 14 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.