Mint ahogy a hétfői kamatdöntés után megírtuk: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszafogta a növekedési kilátásait . Az előző jelentéshez képest jelentősen visszavágta a növekedésre vonatkozó várakozását a jegybank: a 2011 végére 4 százalékra gyorsuló GDP egy trendtörésen megy keresztül, és 3 százalékos növekedésre esik vissza a magyar gazdaság teljesítménye az MNB szerint.
Novemberben még úgy látták, 4 százalékon maradhat a bővülési ütem. Az elemzők úgy ítélik meg, hogy mind jövőre, mind idén átlagosan 3 százalék körül bővülhet a gazdaság. A hazai export iránti kereslet fokozatos csökkenésére is számít a jegybank.
A jegybank úgy látja, hogy 2012 végére 3 százalékra csökkenhet az infláció. Idén átlagosan 4, jövőre 3,4 százalék lehet az infláció. A maginfláció rendre 2,3 és 2,4 százalék lehet.
Március 28-án azt láttuk, hogy a Széll Kálmán-terv miatt is módosíthatott az MNB stábja a növekedési várakozásokon, a jelentés ezt megerősítette. „A Széll Kálmán-terv várhatóan a kormányzati beruházásokat is érinti, ez 2012-ben szintén mérsékelheti a gazdasági növekedést” – áll a jelentésben. Az export növekedése idén meredekebben, jövőre mérsékeltebben esik vissza a tavalyihoz képest, ahogy a külső kereslet zsugorodik. A „jóléti juttatások” és a „kormányzati fogyasztás” a Széll Kálmán-tervben felvázolt csökkentése várhatóan visszaveti a lakossági fogyasztást – vélekednek az elemzők.
A reálgazdasági kilátások érdemben módosultak a novemberi inflációs jelentéshez képest: előrejelzésükben változatlanul az export dinamikus bővülésére számítanak. „A már bejelentett nagy autóipari beruházások a terveknek megfelelően teljesülhetnek, ám ezt leszámítva a vállalati beruházási aktivitás a korábban vártnál is gyengébb lehet a lassan élénkülő belföldi kereslet, a tartósan szigorúbb hitelfeltételek, a növekvő nyersanyagárak miatt emelkedő termelési költségek, valamint az üzleti környezet kiszámíthatóságát kedvezőtlenül érintő vállalati adóintézkedések miatt” – áll az MNB jelentésében.
A maginflációra vonatkozó előrejelzésük - a novemberi inflációs jelentésben publikálthoz képest - ennek megfelelően alacsonyabb pálya irányába mozdult el. Bár a nyersanyagár-sokkok miatt az infláció 2011-ben még jelentősen a 3 százalékos cél fölött marad, 2012 végére további monetáris szigorítás nélkül elérheti a középtávú inflációs célt – írja a jegybank Inflációs Jelentése.
Az elemzők úgy látják, hogy a két éves előrejelzési horizontunkon tovább gyorsul a gazdasági növekedés tavalyhoz képest. A változatlanul erős külső kereslet mellett 2011-ben már a belső kereslet is lassú növekedésnek indul. „A november óta beérkezett információk és a bejelentett költségvetési intézkedések alapján úgy látjuk, hogy a belső kereslet fellendülése a korábban vártnál visszafogottabb lesz, azonban így is érezhetően hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez” – válik az elemzők. A tényleges kibocsátás még mindig jelentősen, az elemzők becslése szerint mintegy 4 százalékkal maradhat el a potenciális szintjétől.
„A lakossági fogyasztás lassú élénkülése az előző év utolsó hónapjaiban megtört. Az év végi alacsony bérkifizetések és az erős svájci frank árfolyam miatt emelkedő törlesztőrészletek csökkentették a háztartási szektor rendelkezésre álló jövedelmét. A foglalkoztatás bővülése 2010 végén megállt, így a munkanélküliek aránya magas szinten, 10 százalék fölötti tartományban stagnált” – állapítják meg.
„A személyijövedelemadó-terhek idei csökkenése és a magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése 2011-ben jelentősen élénkítheti a lakossági fogyasztást. A lakosság óvatosságát erősítheti ugyanakkor a svájci frank árfolyamának kiszámíthatatlansága és a csak lassan csökkenő munkanélküliség. A fogyasztás gyors növekedését tartósan gátolhatják a szigorú hitelezési kondíciók” – teszik hozzá.
A jövőre tervezett fiskális kiigazítás jelentősen csökkentheti a rendelkezésre álló jövedelmet a transzferek lefaragása, a nyugdíj–indexálási szabály megváltozása és a közszférában tervezett leépítések miatt. A Széll Kálmán-terv intézkedései nemcsak a lakossági fogyasztást, hanem közvetlenül a kormányzati fogyasztást is mérséklik. „Összességében 2011-ben korábbi várakozásainkkal közel azonos, 2012-ben viszont számottevően alacsonyabb fogyasztási keresletre számítunk” – áll az elemzésben.
A Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentésében úgy ítéli meg, hogy tavaly 4,4 százalék lehet a költségvetési hiány a tervezett 3,8 százalék helyett, továbbá a Széll Kálmán-tervvel sem teljesül a 3 százalék alatti deficit 2012-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.