. A Széll Kálmán-terv igen ambiciózus, sok olyan területhez hozzányúl, amelyek eddig „szent tehenek” voltak – mondta el véleményét egy sajtóbeszélgetésen Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Hozzátette: úgy tűnik, vége a gazdasági szabadságharcnak, erőteljes külső nyomást sejtet a csomag. A kiadáslefaragásban felülről építkezik, vagyis előre meghatározott számokhoz utólag találnak forrásokat.
Fontos tisztázni a szakértő szerint, hogy ez nem egy konjunktúraélénkítő program, hanem pénzügyi stabilizáció. A kormányzati lépések ez idáig összességében tőkeellenesek voltak, márpedig a tőkeállomány növekedése nélkül a gazdaság sem fog bővülni – mondta el Duronelly. Ezek fényében szkeptikus volt a szakember a munkahelybővítéssel kapcsolatban is.
A közeljövőben az exportőrökön múlik a konjunktúra, mivel sem a beruházásoknál, sem a háztartási fogyasztásnál nem lát bővülést a közgazdász. A GDP-arányos fogyasztás egyébként még mindig magas ahhoz képest, amekkora a 2000-es évek elejéig volt. A válság előtti 69 százalékos szintről azonban már lecsökkent. A beruházási ráta 20 százalékos szintje viszont elmarad az egy évtizeddel korábbitól
Pozitívumokról is beszámolt az elemző: a kapacitáskihasználtság már közelíti a válság előttit, így van remény a beruházások beindulására. Ezt támasztja alá a vállalatok növekvő hiteligénye is, míg a lakosságnál emelkedő tendenciát mutat a nettó hiteltörlesztés.
Kína kereslete ugyan meredeken növekszik, mégsem magyarázza teljes egészében az emelkedő globális szükségletet – derült ki az elemzésekből.
Kína kereslete ugyan meredeken növekszik, mégsem magyarázza teljes egészében az emelkedő globális szükségletet – derült ki az elemzésekből. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.