BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az egyházaknak adják iskoláikat az önkormányzatok

Már a nagyobb városok önkormányzatai is átadnák oktatási intézményeiket.

Egyre több város szembesül a problémával: nem képes fenntartani az iskoláit. Ugyan a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma alig egy hónapja még a háromezer főnél kevesebbet számláló településeknek írt ki pályázatot a korábban bezárt iskolák újranyitására, már nem csak a legkisebb városok és falvak önkormányzatai vannak kritikus helyzetben.

Esztergom, Hatvan, Kazincbarcika vagy Szolnok jó példája annak, hogy több tízezres városok is igyekeznek megválni néhány közoktatási intézményüktől. Pontos adatok egyelőre nincsenek arról, hány oktatási intézménynek intenek búcsút a helyhatóságok, sok helyen még csak körvonalazódik a megállapodás.

A leggyakoribb lehetőség valamelyik egyházhoz fordulni. Ez valójában kódolva volt a közoktatási törvény tavalyi megváltoztatásában – azóta külön kedvezményt kaphat az az iskola, amelyet az önkormányzat egyházi működtetésbe adott. A megoldások részletei városonként változnak: van, ahol az épületért cserébe minden feladatot magára vállalt az egyház, máshol csak a működtetést és a tanárok bérét fizeti, a helyi diákokról a város gondoskodik. Szóba kerülhet az is, hogy a megyei önkormányzat vegye át az intézményt, mint például Esztergomban. Ennek azonban hátulütője lehet, hogy sok megye is az anyagi lehetőségei végső határán áll.

Kiszivárgott oktatási törvényjavaslatban többek közt az áll, hogy a pedagógusok nem számíthatnak béremelésre, a tankötelezettség 16 éves korig szól, és 50 óra karitatív munkát kell végezni az érettségizőknek.

 A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.