Portugáliának három hónapon belül kilencmilliárd eurót kell visszafizetnie, elemzők szerint azonban csak ötmilliárdja van, így elkerülhetetlen lesz a nemzetközi mentőcsomag bevetése. Miközben a kommentátorok szerint Portugália problémája "az elveszett évtized" volt - évi átlagban egy százaléknál alacsonyabban bővül gazdasága -, az Európai Unió a befektetők számára a rossz híreket tolmácsoló hitelminősítőket próbálja megregulázni. A közösség figyelmeztette az amerikai székhelyű szervezeteket, hogy jogilag felelősségre vonhatja őket, ha hibás minősítéseket produkálnak - közölte az Inforádió.
Sok európai politikus előszeretettel emlegeti, hogy a hitelminősítők korábban rendkívül optimisták voltak, és nem figyelmeztettek a sűrűsödő viharfellegekre, most pedig túlzott szigorukkal országokat sodornak bajba. Portugália eheti újabb leminősítése, és az a tény, hogy a Standard and Poor''s szerint Görögország rizikósabb a befektetők számára, mint a demokratikusan választott kormánnyal nem rendelkező Egyiptom, feltüzelte az EU-t.
A hitelminősítők viszont azzal fenyegetőznek, hogy abbahagyják a kockázatos országok besorolását, mert az EU csak ködösen utal arra, mi alapján nevezhet majd "hibásnak" egy-egy besorolást. Szakértők szerint ez akár azzal is járhat, hogy a befektetők elkerülik majd az ilyen államokat, mert nem tudják felmérni, visszakaphatják-e a pénzüket.
A Moody''s, a Standard and Poor''s és a Fitch szava eddig szinte szentírás volt. A cégek mindent minősítenek, a vállalati tartozásoktól kezdve a nyugdíjalapokon át az államadósságig. A minősítőket igen kritikusan személő brit Guardian szerint a Moody''s tavaly kétmilliárd dolláros forgalmat produkált. De ki minősíti a minősítőket? - teszi fel a kérdést a lap.
2002-ben a Financial Times emlékeztette a Moody''s, hogy ha tovább folytatja Japán leminősítését, akkor a világ akkori második gazdasága lassan a HIV/AIDS által tizedelt Botswana szintjére jut a befektetők szemében. Nem öregbíti a cég jó hírét az sem, hogy jó befektetésnek nevezték a csaló menedzsmentje miatt összedőlt, és a dolgozói nyugdíjalapját elemésztő Enron energiavállalat papírjait. A minősítő emellett a pénzügyi válságot okozó, ultrarizikós amerikai lakáshitelek kockázatát sem árazta be rendesen. Sőt, a Moody''s vezetése megfélemlítette elemzőit - állította egy amerikai vizsgálóbizottság előtt egy kiugrott dolgozó.
Sony Kapoor, a Re-Define nevű elemző műhely alapítója úgy fogalmazott: "A hitelminősítők teljesítménye nagyon rossz, mégis fontos elemei a pénzügyi rendszernek. Mindenki használja a minősítéseket az Európai Központi Banktól kezdve Brüsszelig. Ezt a problémát óvatosan kell kezelni" - jegyezte meg az európai ügyekkel foglalkozó elemző intézet vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.