BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parragh saját kamarájára bízná a vezetést

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) számára teljesen mindegy, hogy most vagy jövőre módosítják a kamarai törvényt, de a magyar vállalkozásoknak létfontosságú, hogy minél előbb megtörténjen ez.

Ezen múlik olyan gazdasági programok beindulása, amelyek jelentősen befolyásolják működésüket. Ezt mondta a Világgazdaságnak Parragh László, az MKIK elnöke, példaként említve a lánctartozással, a cégek külpiacra jutásával, a kereskedelemfejlesztéssel kapcsolatos programokat.

Ugyanakkor tegnap sem sikerült dűlőre jutni a kamarai életet a jövőben befolyásoló jogszabály-módosításokról az illetékes tárcával – tudtuk meg az MKIK elnökétől. Mint mondta: a kereskedelmi és iparkamarára vonatkozó törvény tervezete már olyan állapotban van, hogy most be lehetne nyújtani a parlamentnek. Egyetlen nyitott kérdés van benne, ez pedig az agrárkamara és a kereskedelmi és iparkamara tagságának az elhatárolása.

Az agrárkamarai törvény elkészült, ám társadalmi vitára bocsátott tervezetét gyakorlatilag mindenki elutasította: ez megakasztja a kereskedelmi és iparkamarai törvény elfogadását. Parragh szerint éppen ezért az lenne a jó megoldás, ha a két törvényt külön kezelnék, utóbbit pedig még ebben a fél évben bevinnék a parlamentbe, hogy január elsején hatályba léphessen, s elindulhasson a gazdaság újjászervezése a kamara részvételével.

Ebben az esetben az agrárkamarában egy kormánybiztos irányításával egy-másfél éves folyamatban elkészülhetne az új koncepció, és elindulhatna annak gyakorlatba ültetése is.

A kamarai elnök szerint a másik lehetőség az egységes kamara kialakítása. Parragh nyilvánvalóvá tette, erre csak akkor kellene sort keríteni, ha túlságosan sok maradna az átfedés a két kamara tagságában, tevékenységében. Ebben az esetben az MKIK-ra kell bízni az egységes kamara kialakítását, hiszen náluk megvan az apparátus és szakértelem ahhoz, hogy egy európai kamara álljon fel – húzta alá.

Tovább kell lépni

Az MKIK tegnapi küldöttgyűlésén Parragh László arról beszélt, hogy az érdekegyeztetés jelen folyamata nem felel meg az európai modellnek. Nyugat-Európában a társadalom, a tudomány, a gazdaság szereplőit összefogó konzultatív testületben egyeztetnek a kormány képviselőjének jelenlétében.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.