A svájci deviza szárnyalását látva érdemes górcső alá venni a svájci jegybank rendelkezésére álló eszközöket. Bár csütörtökön és pénteken a frank már gyengült a dollárral és az euróval szemben is, az SNB mégis szélmalomharcot vív a deviza felértékelődése ellen, és a megoldás nem az alpesi jegybankárok kezében van.
Tény, hogy a svájci kivitel az elmúlt időszakban meglehetősen ellenállónak bizonyult, és egyelőre nem érződött a felértékelődés hatása – ennek egyik oka, hogy az exportban jelentős súllyal szerepelnek a nem éppen alacsony profittartalmú cikkek, vagyis az exportőrök marginjai egy bizonyos mértékű felértékelődést elbírnak. Bár az erősödés csak késéssel jelenik meg a teljesítményben, a paritás körüli EUR/CHF kurzus már minden bizonnyal a legtöbb exportőr cég fájdalomküszöbén táncol - írta a CIB Bank heti elemzésében.
A globális lassulás, vagy esetleg egy újabb recesszió érzékenyen érintené a svájci exportot is, ami a jelentős felértékelődéssel együtt súlyos csapást mérne a kivitelre, azon keresztül a növekedésre, és a folyó fizetési mérleg óriási többlete is pillanatok alatt elolvadna egy ilyen forgatókönyv esetén. (A külső pozícióra elsősorban a fizetési mérleg jövedelem mérleg sorának romlása járna komoly hatással, hisz Svájc jelentős tőkeexportőr.) Néhány hónappal korábban a piac még azon morfondírozott, hogy mikor kerül sor az első kamatemelésre, és az SNB is a szigorítás megkezdésére utaló üzeneteket küldött. A múlt héten azonban a jegybank lényegében 0%-ra csökkentette az irányadó kamatot, és egyéb likviditásnövelő intézkedéseket jelentett be, hogy ezzel próbáljon meg gátat szabni a frank szárnyalásának. A hatás azonban limitált maradt, a fordulatot csak az általános piaci hangulat javulása és a frank euróhoz való rögzítéséről szóló piaci pletyka felerősödése hozta meg csütörtökön.
Elméletileg rengeteg eszköze van az SNB-nek, a gyakorlatban azonban ezek hatásossága igen kétséges. Lehetősége van további pénzeket önteni a piacra, vagyis a kínálati oldalon beavatkozni, ez azonban nem valószínű, hogy hatásos lenne: a piac - kis túlzással- a mostani intézkedések előtt is úszott a likviditásban. A kamatszint nullára szorítása, vagy esetleg a külföldiek befektetéseire kivetett extra adó (és ezzel lényegében negatív realizálható hozam) sem valószínű, hogy eltántorítja a frank vásárlókat: Svájcba nem a kiemelkedő hozamok miatt ömlik a pénz, hanem a biztonság miatt. Amikor pedig pánik van, akkor mindenki a biztonságra törekszik, és nem hozamra vadászik. A piaci szereplők megelégszenek azzal is, ha visszakapják a befektetett tőkét, vagy legalábbis minimálisat buknak. Láttuk ezt a viselkedést a válság elején az Egyesült Államokban: a külföldi befektetők 0%-os hozamszint mellett is öntötték a pénzt az (akkor még) legbiztonságosabbnak tekintett amerikai kincstárjegyekbe. De nem is kell feltétlenül a tengerentúlra tekinteni: az 1970-es évek svájci tapasztalatai, a Bretton Woods vége után frankba áramló tőke és a csak relatíve rövid ideig hatásos negatív kamat is ezt az érvelést támasztja alá, hiszen 1971-79 között a frank minden erőfeszítés (tőkekorlátozások sorozata) ellenére több mint 60 százalékkal értékelődött fel a dollárral szemben.
Felmerült, hogy az infláció helyett a jegybank célozhatná az árfolyamot, ez azonban teljesen életszerűtlen, hiszen, ha intervenciókkal nem tudja megakadályozni vagy akár csak lassítani a felértékelődést, hogyan lenne képes egy kitüntetett árfolyamszintet védeni a piaccal szemben? Ugyanilyen abszurdnak tűnik – bár ahogy a piaci rekació is mutatta, lehetőségként felmerült - az árfolyam euróhoz való rögzítése. Ehhez egyrészt alkotmánymódosításra lenne szükség, másrészt pedig a svájci gazdaságnak éppen a deviza túlértékeltsége okoz problémát - egy túlértékelt szinten való rögzítés pedig komoly versenyképességi problémákat okozna – és az árfolyamcélzáshoz hasonlóan a szükséges intervenciók csekély hatásossága ezt a lehetőséget is megkérdőjelezi. Maga az intervenció, azaz a keresleti oldalon való jegybanki beavatkozás önmagában is egy lehetőség. A közvetlen devizapiaci intervenció hatásosságáról azonban nem is olyan régi és nem éppen szívderítő tapasztalatai vannak az alpesi jegybankároknak: 2009 márciusa és 2010 júniusa között az SNB a GDP körülbelül egynegyedét költötte el intervencióra. Az eredmény: a frank tovább szárnyal, a jegybank pedig történetének legnagyobb veszteségét könyvelte el 2010-ben, és a jelenlegi folyamatokat látva a 2011-es év sem a profitról szól. Érthető, hogy az SNB eddig nem próbálkozott újra a közvetlen piaci beavatkozással.
De akkor mi állíthatja meg a frank erősödését? Az elmúlt időszakban az EUR/CHF árfolyam alakulása és az európai periféria kötvény hozamfelárai között meglehetősen magas volt a korreláció. Ahhoz tehát hogy a svájci deviza számottevően gyengüljön az euróval szemben az kellene, hogy hirtelen Európa minden problémája megoldódjon, múlt időben beszélhessünk az adósságválságról, a globális gazdaság pedig dübörögni kezdjen. Lássuk be: rövidtávon nem ez a legvalószínőbb forgatókönyv. Ameddig pedig pánik vagy bizonytalanság van a piacokon, a svájci deviza kereslete erős marad. Az SNB egyedül nem képes megállítani a piacot, egy összehangolt intervenció azonban hatásos lehetne. Erre azonban igen kicsi az esély, hisz nem az euróról vagy a dollárról van szó. Az alpesi gazdaság globális jelentősége nem akkora, hogy önmagában a CHF szárnyalása közös akcióra indítaná a világ legnagyobb jegybankjait. Ráadásul amikor a válság utáni kilábalás közepette mindenki szeretné magát „kiexportálni” a gödörből, alapvetően nem fáj egyik nagy gazdasági hatalomnak sem, ha devizája nem éppen erősödik.
Mindazonáltal a svájci frank erősödése egy tünet: jelzi, hogy baj van a piacokon, pánikolnak a befektetők. Ha pedig a pánik nem csitul a következő napokban, a piacokon tovább nő a feszültség, akkor a szóbeli elkötelezettségnek megfelelően elképzelhető összehangolt fellépés a befektetők megnyugtatása érdekében. Ha pedig ez sikerül és javul a hangulat, a biztonságos menedéknek tekintett svájci deviza kurzusa is korrigálhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.