Már az első negyedév végén alacsonyabb fokozatba kapcsolt a bővülés, nyár elejétől pedig zuhanni kezdett az összgazdasági teljesítmény. Közgazdasági értelemben addig nem beszélhetünk recesszióról, amíg egymást követő két negyedévben nem esik vissza a GDP, de az indikátor alapján most ebbe az irányba mutat a trend.
A GYIA mutató összetevői közül csak kettő változott kedvező irányban, míg nyolc a csökkenést erősítette. A növekvő reálkamat, illetve a rövid és hosszú lejáratú állampapírok hozamkülönbségének emelkedése is a fékeződést erősítette, emellett a harmadik pénzügyi mutató, a pénzkínálat is lefelé húzta az indexet. A harmadik hónapja zsugorodó budapesti tőzsdeindex is hasonló hatással volt a GYIA-ra.
A külső konjunktúra fékeződését jelzi, hogy a német üzleti bizalom megingott, így ugyancsak rontotta a GYIA értékét. Meglepő módon a két pozitív irányban változó indikátor a fogyasztási hitelek állománya és a reálkereset havi változása volt, pedig mindkettő inkább a belföldi kereslettel mozog együtt. Az ipar belföldi eladása és a munkakeresés átlagos időtartama – ezek szintén kapcsolódnak a fogyasztáshoz – romlott.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A Világgazdaság mutatójának hátteréről lásd bővebben itt olvashat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.