Már hónapok óta megy a huzavona az Európai Unióban arról, hogy a rosszul bevezetett közös monetáris unióban miként lehet ismét visszaszerezni a befektetők bizalmát. Az elmúlt egy évben ugyanis egyre több euróövezeti tagállamról derült ki, hogy hiába a közös pénz, a költségvetési politika korántsem állt olyan stabil lábakon, így többen csődközeli állapotba jutottak. Görögország, Írország, Portugália. S a sor még korántsem ért véget, hiszen a makrogazdasági adatok, a tőkepiac mélyrepülése ennél sokkal mélyebb válságot sejtet.
Időről-időre felmerül a közös európai kötvény ötlete, amely valóban egy csapással megoldaná az összes bajba jutott eurózóna tagállam problémáját: államkötvényük kamata – az egységesítés révén – könnyen finanszírozhatóvá válna. Ez esetben ugyanis mind a 17 ország felelősséget vállalna az egyes országok fizetési képességért. Nem véletlen, hogy Berlin rendre elutasítja a közös európai kötvény kibocsátásának ötletét, hiszen a német államadósság finanszírozása a jelenleginél jóval többe kerülne. A Bloomberg adatai szerint a 10 éves lejáratú állampapír hozama Németországban 2,332 százalék volt, míg ugyanez Olaszországban 4,975-re, Portugáliában 9,903-ra, Görögországban pedig 14,664 százalékra rúgott.
Egy közös európai kötvény kibocsátása azt jelentené, hogy az országoknak nem csak a monetáris politikájukat, hanem költségvetési politikájuk függetlenségét is fel kellene adniuk, ami azt jelenti, hogy szociális és konjunkturális kérdésekben is közösen kell dönteniük – mondta a Világgazdaság Online-nak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. „Éppen ezért, a közös eurókötvény-kibocsátás politikai döntés. A politikusoknak ugyanis azt is mérlegelniük kell, hogy az országok szociális helyzete nagyon eltérő, s felmerül az a kérdés is, hogy hogyan lehet azokat az országokat kötelezni arra, hogy maguk is tegyenek a válságból való kilábalásért, és ne csak a külső segítségre várjanak – tette hozzá.
A szakember szerint az azonban egyértelmű, hogy egy közös európai kötvény kibocsátása egyértelműen pozitív jelzés lenne a befektetők felé, nem csak az Európai Unióban, hanem hazánkban is. A kötvénykibocsátás azonban nem a végleges megoldás, s nem helyettesíti a már elkezdett költségvetési átalakításokat.
Az unió számára a túlélést csak a közös európai kötvény kibocsátása jelenti – állította Soros György, a Spiegel hetilapnak adott interjújában . Ahogy fogalmazott: az Európai Unió jövője Németországon múlik. Berlinnek – és a többi stabil lábakon álló euróövezeti tagországnak - el kell döntenie, hogy hajlandók-e a saját hitelképességüket kockára tenni az olasz és spanyol kamatok csökkentése érdekében, ha nem, akkor a két dél-európai állam mentőcsomagra szorul. Az üzletember szerint ezért az országoknak el kell fogadniuk egy közös eurókötvény-rendszert, s egyben Görögországot és Portugáliát ki kellene zárni a valutaközösségből.
Az Európai Tanács elnöke, Herman von Rompuy már egy évvel ezelőtt szorgalmazta a pénzügyminiszterek egyeztetésén az eurókötvény bevezetését Németország és Franciaország már akkor is hevesen ágált egy ilyen terv ellen, mondván – joggal – a lépés megemelné az ország kamatterheit, ha egy kalap alá vennék őket az adósságválságba jutott országokkal.
A Welt am Sonntag értesülése szerint ugyanakkor a német kormánykoalícióban erősödik a felismerés, miszerint ilyenfajta megoldások nélkül nem menthető meg az euróövezet, s a bajba jutott államokba a jövőben újabb eurómilliárdokat kell majd pumpálni.
A lap szerint ugyanakkor ez a megoldás Berlin számára csak akkor fogadható el, hogyha az euróövezeti adósságválság már a valutaunió szétesésével fenyeget. A lap szerint a rendszer bevezetése. Németországnak egy 2,1 ezer milliárdos adósságállományra vetítve közel 50 milliárd eurós többletkiadást jelentene.
A legnagyobb exportáló vállalatokat és szervezeteket tömörítő német egyesület, a BGA az eurókötvények minél előbbi bevezetését sürgeti. A BGA-elnöke, Anton Börner, a Reuters-nak adott interjúban felhívta a figyelmet arra, hogy e lépés nélkül az európai adósságválság következtében az egész kontinensre kiterjedő, elnyúló gazdasági dekonjunktúra veheti kezdetét. Egy eurókötvény-rendszer orvosolná a makrogazdasági problémákat, így elkerülhető lenne, hogy az európai gazdaság tartós sebeket szenvedjen el a költségvetési felelőtlenség miatt. Börner szerint, ha Angela Merkel és Nikolas Sarkozy keddi találkozójukon erről meg tudnak állapodni, akkor biztosítani tudják az gazdaság, s ezen belül annak jelentős szeletét adó exportra termelő vállalatok jövőbeli pozícióját.
Wolfgang Schaeuble, német gazdasági miniszter azonban szintén a Spiegel-nek adott interjúban azt hangoztatta, a segítség nem végtelen, az eurózóna tagállamok eltérő pénzügyi politikája eltérő kamatszinteket követel. Ahogy fogalmazott, „nem fognak tagállamokat megmenteni minden áron”.
A Financial Times-nak nyilatkozó egy meg nem nevezett francia döntéshozó azonban úgy nyilatkozott: „A közös európai kötvényrendszer egységes költségvetési döntéseket követel, amely elengedhetetlen a közös pénz további fenntartásához. Ez eddig nem volt meg az unióban”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.