A The Times című brit lap csütörtöki számában arról számol be, hogy George Osborne brit pénzügyminiszter szerdán Zürichben aláírta a megállapodást, amely 11 hónapos tárgyalássorozat végére tett pontot. A svájci kormány beleegyezett, hogy adót vet ki azokra a britekre, akik svájci bankokban tartják pénzüket, személyazonosságukat azonban továbbra sem fedik fel.
Az egyezmény értelmében Svájc évente mintegy 3-6 milliárd fontot adhat át így a szigetországnak. Az adót a svájci bankok szedik be. Az elmúlt hónapokban a megállapodásról szóló tárgyalások miatt több brit már igyekezett Svájc helyett más adóparadicsomokba, például Szingapúrba menekíteni vagyonát, azonban ezen túl a svájci bankok értesítik Nagy-Britanniát, ha ilyen pénzmozgást észlelnek.
George Osborne szerint a megállapodás jelentőségét növeli a rossz gazdasági helyzet is, mert ilyen körülmények között a "törvénytisztelő adófizetőkre" még nagyobb teher járul az adókat elkerülni igyekvők miatt.
Nagy-Britanniáéhoz hasonló megállapodást kötött Svájccal Németország is. Az adóparadicsomok bírálói azonban azért kifogásolhatják az egyezményt, mert a vagyonukat Svájcba menekítőknek továbbra sem kell felfedniük kilétüket és semmilyen eljárással sem kell szembenézniük
Az adóparadicsom szerep felszámolása ugyanakkor nem csak a gazdagoknak, hanem Svájcnak is sokba fog kerülni – írja egy korábbi cikkében a Financial Times Deutschland gazdasági lap. A technikai háttér megteremtése félmilliárd frankot emészthet fel. További teher, hogy a svájci bankoknak azonnal át kell utalniuk Németországnak kétmilliárd franknyi bankgaranciát, amely csak akkor szűnik meg, ha már behajtottak négymilliárdnyi adót a német betétesektől. A svájci bankok 129 milliárd franknyi külföldi vagyont kezelnek, ebből nyolcmilliárdnyi jut német ügyfelekre.
Az APA hírügynökség korábbi jelentése szerint a Németország és Svájc között létrejött paktum részeként 2013-tól minden, Svájcban elhelyezett német bankbetét után 26,4 százalékos adót vetnek ki, amelyet a bankok tartanak vissza és a német adóhatóságoknak továbbítanak. Az egyezmény emellett 2000-től induló, visszamenőleges adóztatást is előír, amelyből 2 milliárd svájci frankos bevétel áramlik a német államhoz. Azok, akiket eddig nem ítéltek el adóelkerülés miatt, az egyezménynek köszönhetően büntetlenek is maradnak.
Hasonló lépéseket kezdeményezett a közelmúltban az alpesi országgal a súlyos adósságteherrel szembesülő Görögország is.
A méltán híres svájci banktitkot nem csak Európa gazdagjai használják ki. Július közepén az amerikai hatóságok indítottak vizsgálatot arról, hogy a Credit Suisse svájci bankóriás nyújtott-e segítséget amerikai állampolgároknak adóelkerülésben. A svájci bank jelezte, értesítést kapott arról, hogy a vizsgálat "célpontja", de azzal érvelt, hogy ez csak "az ágazatra vonatkozó szélesebb vizsgálat része". Az amerikai igazságügyi minisztérium korábban az UBS svájci bank ellen indított vizsgálatot, Perrel fenyegette meg a svájci bankot arra az esetre, ha nem hajlandó átadni 4450 olyan amerikai ügyfelére vonatkozó személyes adatokat, akikről azt gyanítja, hogy adócsalást követtek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.