BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lehullott a vezér feje az S&P-nél - Mi áll a háttérben?

Mindhárom nagy hitelminősítőre rájár a rúd az utóbbi időben, Európa is szervezkedik.

Jóllehet minden forrás azt állítja, a Standard & Poor’s (S&P) vezetőjének leváltása nem áll közvetlen összefüggésben sem az Egyesült Államok szuverén besorolásának mintegy két héttel ezelőtti leminősítésével, sem az igazságügyi minisztérium vizsgálatával, a tulajdonosok döntésében vélhetően az is szerepet kapott.

Az 55 éves Deven Sharma leváltását tegnap jelentette be az S&P anyacége, a McGraw-Hill Companies Inc. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint azért van öszszefüggés. Noel Hebert, a Mitsubishi UFJ Securities USA Inc. hitelstratégája például úgy fogalmazott, hogy Sharmát „a jelek szerint kitessékelték az ajtón. Ha ez egy tervezett visszavonulás volt, másként kellett volna kezelni”.

Joshua Rosner, a New York-i Graham Fisher & Co. kutatóintézet elemzője ennél is egyértelműben fogalmazott: „Sharma azóta, hogy csatlakozott a hitelminősítőhöz, keveset tett a cég hitelességének és reputációjának a javításáért. Az elmúlt időszak leminősítéseit nézve úgy tűnik, a cég működésének irányítását és a besorolás modellezését nem sikerült érdemlegesen javítani.”

A vállalathoz közel álló források állítják, hogy fél éve keresték már az anyacéghez 2002-ben csatlakozó Sharma utódját. Ő 2006-ban került az S&P-hez a befektetésekért és a globális értékesítésért felelős alelnökként, 2007-től elnökként dolgozott tovább. Hírek szerint további négy hónapig tanácsadóként dolgozik tovább az anyacégnél.

Utódja, Douglas Peterson a Citibanktól érkezik az S&P-hez. A Citigrouphoz tartozó bank topmenedzsmentjében dolgozott eddig. Tény, hogy az S&P az elmúlt időszakban éles bírálatok kereszttüzébe került. Augusztus 5-én soha nem látott lépést tett: a legjobb AAA-ból egy fokozattal rosszabb, AA+ kategóriába minősítette viszsza az USA szuverén adósságát, amelynek nyomán mélyrepülésbe kezdett a tőzsde, s jócskán leromlott a globális hangulat is. Az amerikai tőzsdei hatóság vizsgálatot indított az S&P ellen.

De két másik riválisára, a Moody’s-ra és a Fitch Ratingsre is rájár a rúd. Mind Brüsszel, mind Washington bírálta mind a hármat, állítván: sok esetben etikátlan ügyletek keretében indokolatlanul jó besorolást adtak kétes értékű jelzálogpiaci értékpapíroknak, nagymértékben hozzájárulva ezzel a 2008. őszi pénzpiaci összeomláshoz. Azt is felróják nekik, hogy az uniós tagállamokkal, illetve az USA-val szemben tanúsított szigorú viselkedéssel éppen múltbeli hibáikat próbálják kompenzálni. Európa mindenesetre lépni szándékozik.

Egyre konkrétabban körvonalazódik egy európai hitelminősítő felállításának a terve. Nyilatkozatok szerint már az év vége előtt felállhat a Fitch, az S&P és a Moody’s riválisaként működő szervezet. 2012 második negyedévében az új minősítő már megjelentetné első országértékeléseit, a második fél évben megkezdené a bankok minősítését. 2013-ra a teljes pénzügyi szektorra kiterjesztené szolgáltatásait, két év múlva már mintegy ezer munkatárssal, a világ mindegyik fontos pénzügyi centrumában jelen lenne a szervezet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.