A fogyasztói bizalom 98,3 pontra zuhant a júliusi 103 pontról az euróövezetben – közölte az Európai Bizottság kedden. A Bloomberg által megkérdezett elemzők azt várták, hogy az index 100 pont felett marad.
A gazdasági kilátások romlottak, mert a kormányoknak csökkenteni kell a kiadásokat az adósságválság kezelésére. Olli Rehn, gazdasági és monetáris ügyekért felelős EU-biztos tegnap azt mondta, hogy az EU csökkentheti az idei 1,6 százalékos növekedési előrejelzését, mert pénzügyi turbulencia átterjedhet más gazdaságokra.
„A recesszió kockázata egyértelműen növekedett a lanyhuló ázsiai kereslet miatt, és azért, mert a kormányok csökkentik a költségvetési hiányt, amely fékezi a belföldi keresletet” – fogalmazott Daniel Hartmann, a svájci Bantleon Bank AG közgazdásza a kedvezőtlen hangulatindexre reagálva.
A Standard & Poor’s arra hívta fel a figyelmet, hogy növekedett a W-alakú recesszió esélye az euróövezetben, azonban a térség valószínűleg el fogja kerülni ezt a forgatókönyvet.
A világ legnagyobb hitelminősítő ügynöksége 1,7 százalékra módosította az idei növekedési várakozását a júliusi 1,9-ről. Jövőre 1,5 százalékos bővülést vár az S&P a térségben, miközben egy hónappal ezelőtt még 1,8 százalékos GDP növekedést jósolt. Németországban pedig jövőre csupán 2 százalékkal bővülhet a gazdaság az idei 3,3 százalék után.
A magyar gazdaság növekedését elsősorban az ipari export húzza, és Németország robosztus bővülése; amennyiben a német gazdaság a vártnál gyorsabban kerül lassuló pályára, az a hazai növekedési kilátásokra is lefelé mutató nyomást helyez.
Magyarországnak – Orbán Viktor miniszterelnök szavai szerint – idén 100 milliárd forintos költségvetési kiigazítást kell meghoznia, mert a 3 százalékos kormányzati előrejelzés helyett csak 2 százalék körül növekedhet a gazdaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.