A szeptemberi inflációs jelentés információs bázisának lezárását (szeptember 13.) követően a 2012-es költségvetés tervezési periódusával összhangban számos új – makrogazdasági alappályánkra jelentős hatású – kormányzati intézkedés látott napvilágot, írja az MNB.
A kormányzati számítások szerint a benyújtott költségvetési tervek a jövő évben 750 milliárd forinttal csökkentik a költségvetési hiányt az idei évhez képest.
Növekszik az infláció
Az áfa-emelés közvetlen hatásaként a fogyasztói árindex 2012-ben 0,8 százalékponttal lesz magasabb. A közvetlen hatás számszerűsítésekor azzal számoltak, hogy az áthárítás nagyságrendileg hasonló lesz ahhoz, amit a 2009-es áfa-emelés esetében tapasztalt az MNB.
Az áfa-emelés - a korábban már bejelentett jövedékiadó-intézkedésekkel szemben - a termékek igen széles körét (az infláció számításához használt fogyasztói kosár csaknem 82 százalékát) érinti, ezért másodkörös hatásokkal is lehet számítani. A nominálbérek 2012-ben csak az áfa-emelés miatt mintegy 0,2 százalékponttal lehetnek magasabbak.
Ez ebből adódó bérköltség-növekedést az alacsony bérű foglalkoztatottak esetében feltételezett nominális bérkompenzáció tovább emelheti. Ez összességében termelői költségek emelkedéséhet vezethet, egyúttal pedig romlana a vállalatok profithelyzete is.
Erősödik a feketegazdaság
A szuperbruttósítás eltörlése minden jövedelemkategóriában növeli a nettó kereseteket, amelynek hatását mérsékli a munkavállalói járulék 1 százalékpontos növelése. Az adójóváírás kivezetése viszont a bruttó 210 ezer forint, azaz a jelenlegi átlagkereset alatti jövedelemkategóriákat kedvezőtlenül érintheti. „Számításaink szerint a munkavállalókat érintő adó- és járulékváltozások összességében 50 milliárd forintnak felelnek meg, azaz változatlan bruttó béreket feltételezve a lakosság nettó jövedelme ennyivel csökkenne” – írják a szakértők.
Az MNB számolt azzal is, hogy a kormány várhatóan 92 ezer forintra növeli a minimálbért. „Összességében a versenyszféra foglalkoztatásának növekedésére rövid távon nem lehet számítani. A minimálbérek jelentős emelkedéséhez a vállalkozók ismét a részmunkaidős foglalkoztatás arányának emelésével alkalmazkodhatnak, ezt a korábbi jelentős minimálbér-emelések időszakában is megfigyelhettünk. Emellett a munkapiac ezen szegmensében a foglalkoztatás feketedése is elképzelhető” – vetítik előre.
A kormány megszorításai miatt alig nő a gazdaság – Bukhatjuk a hiánycélt is
A jövő évi GDP előrejelzést a néhány nappal ezelőtt közölt 1,5 százalékról 1 százalékra csökkentette az MNB, az inflációs prognózist 3,9 százalékról 4,7 százalékra emelte jegybank, figyelembe véve a jövő évi évi költségvetési tervezetet.
„A normál áfa kulcs 27 százalékra történő emelése közvetlen hatásként számításaink szerint a kormány által is várt 150 milliárd forinttal növelheti a bevételeket. A bejelentés alapján azonban ez a többlet az új országvédelmi tartalékba kerül. A tartalék csak abban az esetben javítja az egyenleget, ha az év folyamán nem kerül elköltésre, de amíg nem történik erre vonatkozó kötelezettségvállalás, a költségvetés kiadási oldala a többletbevétellel megegyező összeggel emelkedik” – írják a szakértők.
A korábban várt 2012-es 3,7 százalékos hiányt a kormány megszorításai 3,4 százalékra csökkentik, azonban még ez is távol van a konvergenciaprogramban vállalt 2,5 százalékos GDP-arányos deficittől.
A Nomura feltörekvő piaci közgazdásza is arra figyelmeztetett, hogy a kormány nem fogja elérni a hiánycélt az új intézkedésekkel sem. Peter Attard Montalto szerint újabb, év közbeni megszorításokra kell számítani jövőre (ahogyan idén is történt).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.