A polgármester válaszlevelében arról írt, hogy döntéskényszerben van: vagy bért fizet, vagy a bankok követelésének tesz eleget. A levelet a bank követeléskezelési főosztályának vezető munkatársai írták, ám a független polgármester juttatta el a távirati irodához. A bank arra hívta fel a figyelmet, hogy a polgármester jogviszonya a fegyelmi eljárás ideje alatt felfüggeszthető, valamint hogy a polgármester a tisztségéből eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért anyagi felelősséggel tartozik. A város összesen mintegy 25 milliárd forinttal tartozik a hitelezőinek.
Tétényi többször is jelezte: olyan megállapodásokat szeretne kötni, amelyekben Esztergom vállalja, hogy ebben az önkormányzati ciklusban megkezdi a törlesztést, ha a hitelezők a tartozás bizonyos hányadáról lemondanak.
„A képviselő-testületnek és a bankok képviselőinek is csak abban az esetben és olyan mértékben teljesítik az egyezségi megállapodások első ütemét, amely biztonsággal kigazdálkodható az önkormányzat saját forrásaiból” – írta válaszában Tétényi Éva. A polgármester reakciója nem meglepő azok után, hogy a keddi testületi ülésen azt kellett bejelenteni: elfogyott a város pénze.
Nincs miből postára adni a hivatalos leveleket, nem tudják kifizetni a tömegközlekedési pályázat hirdetési díját, a közműszolgáltatók több intézményt kikapcsolással fenyegetnek, díszkivilágítás sincs, a szállítók pedig az ingyenes tankönyvek visszavételére készülnek.
A Fideszes többségű testület ismét elutasította a város váltságköltségvetésének módosítását, így pedig a városházi dolgozók szeptemberi fizetésének folyósítása sem lehetséges. A helyzetet egy előrehozott ülésen próbálhatják megoldani. Az eredeti tervek szerint 30-án, pénteken ülésezne a közgyűlés, ha azonban ez így maradt volna, nem lehetett volna tartani a hónapon belüli fizetési határidőket. Ám ha kedden megállapodás születne, lehetséges volna folyósítani még szeptemberben.
A Raiffeisen Bank Zrt. az általa küldött levélben nem a banki tartozás rendezésére szólított fel, hanem az adósságrendezési eljárást lezáró jogerős bírósági határozatban foglalt kötelezettségek maradéktalan teljesítésére – szögezi le közleményében a bank.
Mint írják, az önkormányzat és a hitelezők között létrejött egyezség alapján az önkormányzatnak időben előbb a (jórészt helyi) szállítóit kell kifizetnie, majd ennek rendezését követően - négy év elteltével - kell ténylegesen megkezdenie a hitelintézeti tőketartozások visszafizetését, azaz a jogerős határozat alapján fel sem merül, hogy az Önkormányzatnak további adósságokat kell felvállalnia.
Leszögezik: a levél célja az, hogy a vállalt kötelezettségeiket az arra illetékesek maradéktalanul teljesítsék, ezzel biztosítva Esztergom városának működőképességét, és egy újabb adósságrendezési eljárás elkerülését.
Cáfol a Fidesz
Az esztergomi Fidesz-frakció szerint nincs szó arról, hogy elfogyott volna a város pénze. Véleményük szerint a városnak 1,4 milliárd forintja van még, ebből pedig mindössze valamivel több, mint 1 milliárdot kellene a törlesztésre fordítani. A különbözet pedig megfelelő volna arra, hogy belőle kifizessék az önkormányzatnál dolgozók béreit. A kormánypárti képviselők szerint a polgármester felelőssége a döntésképtelenség. A válságköltségvetés módosításáról akkor tanácskoznának, amint ismert lesz, mennyi helyi adó folyt be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.