Az uniós jogszabályokban nem szerepel előírás az általános áfakulcs maximális mértékére – tájékoztatta a lapot az Európai Bizottság adóügyi biztosának, Algirdas Semetának a szóvivője. David Boublil írásban adott válasza szerint azonban létezik egy egyezség („gentleman’s agreement”) a tagállamok között, miszerint 25 százaléknál nagyobb kulcsot nem alkalmaznak. Ez még a kilencvenes évek elejére nyúlik vissza, amikor bevezették az egységes piacot.
A magyarázat szerint a törekvés az áfakulcsok közelítését szolgálta, elkerülendő a szélsőséges mértékek alkalmazását az unióban. Mint írta, ezzel a származási hely szerinti áfarendszer széles körű alkalmazását kívánták elősegíteni (amikor annak az országnak az áfája szerepel a számlában, ahonnan a termék vagy a szolgáltatás származik), ám 19 év elteltével megállapítható, hogy az áfakulcsok nem közeledtek egymáshoz a kívánt mértékben, így a kitűzött célról sem lehet elmondani, hogy teljes mértékben sikerült elérni.
Amiatt tehát nem kell aggódnia a Fidesz-kormánynak, hogy a 2012-es költségvetés megmentése érdekében megemelni tervezett áfa miatt ütköznie kell az Európai Unióval. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter múlt pénteken jelentette be más intézkedések mellett, hogy a jelenleg 25 százalékos felső áfakulcsot 27 százalékra emeli a kormány. Ezzel a legmagasabb áfakulcsú ország leszünk az Európai Unióban. Az áfaemelés 150 milliárd forintot hoz az államnak, a pénz az Országvédelmi Alapba kerül: ez hivatott kisegíteni a költségvetést, ha bajba kerülne a „negatív hatások” miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.