BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

OECD: fékeződik a globális növekedés

Jelentősen viszszavette, sok esetben mínuszba fordította a fejlett országokra vonatkozó növekedési prognózisát az OECD, amelynek szakértői a fejlődő országokban is a dinamika mérséklődését várják.

A szokásos éves prognózis ugyancsak hagyományos őszi felülvizsgálata keretében kiadott jelentés rámutat: a legtöbb ipari országban a gazdaság talpra állásának folyamata megtorpant, mind a lakossági, mind az üzleti bizalom gyengül. A G7 országainak a gazdasága – a recesszióból kilábaló, az újjáépítés miatt erőteljesebb növekedést produkáló Japánt nem számítva – pozitív növekedést produkál ugyan az év második felében, ám a ráta egy százalék alatt marad.

A bizalmat mérséklik a fiskális politikáról az USA-ban folytatott viták, az euróövezet néhány országában tapasztalható adósságválság, és az, hogy a kormányoknak mind kevesebb eszközük van a gazdasági növekedés ösztönzésére. Ráadásul mind nagyobb a valószínűsége annak, hogy a munkanélküliség beragad egy magas szinten. Ugyanakkor a bizalom erősödésének az irányába hat, hogy egy sor OECD-ország komoly fiskális és szerkezeti reformlépéseket tesz.

Az OECD szerint a bizalmat erősíteni kell, s ennek érdekében hiteles adósságcsökkentő lépések meghozatalára van szükség. Ám a középtávú konszolidációs terveket növekedésbarát reformokkal kell párosítani – hívja fel a figyelmet a párizsi székhelyű szervezet jelentése. Javítani kell az euróövezet fiskális és gazdasági irányítását, fel kell gyorsítani a bankok feltőkésítését, és kezelni kell rövid távú tőkeéhségüket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.