Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsának tagja, az euróövezeti központi bank közgazdasági elemzőrészlegének vezetője egyebek között a Reuters hírügynökség, a The Wall Street Journal és a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap szerint azért távozik az intézménytől, mert nem ért egyet az EKB államkötvény-vásárlási programjával.
A hírek hatására az euró az 1,38 dollár körüli szintről 1,37 dollár közelébe süllyedt, ahol legutóbb március közepén volt. A fejlemény a forint árfolyamára is hatott, a svájci frank jegyzése 233 forint fölé, a dolláré 206 forint közelébe, a japán jen jegyzése 2,65 fölé, az euróé pedig 282 forint fölé kúszott péntek délután.
Az EKB délután megerősítette, hogy Stark lemond. A közlemény szerint a német szakember személyes okokból távozik, még az idén, miután kiválasztották utódját. Megbiztatása még két évig tartott volna.
Elemzők felhívják a figyelmet, hogy az egyre szélesebb körben vitatott államkötvény-vásárlások miatt távozott februárban Axel Weber a német jegybank elnöki posztjáról, Stark távozása pedig azt jelzi, hogy Németországnak, az euróövezet vezető államának igen komoly fenntartásai vannak az EKB által követett irányvonallal kapcsolatban.
Az EKB augusztus elején élesztette fel a 2008-ban kiteljesedett válság mélypontján elindított kötvényvásárlási programját, amelynek keretében euróövezeti tagországok állampapírjait vásárolja fel, így segítve elő az érintett államháztartások finanszírozását. Az augusztusi döntést négyen is ellenezték az EKB kormányzótanácsában, amelyben az euróövezeti tagországokban működő jegybankok vezetői foglalnak helyet.
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés kifejezetten tiltja, hogy az EKB állampapírokat vásároljon a tagoktól. A szerződés azonban csak a közvetlen tranzakciókat tiltja, az EKB pedig az úgynevezett másodpiacon, közvetett módon vásárolja fel a kötvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.