Washingtoni megfigyelők szerint az amerikai elnök engedékenységével azt kívánta demonstrálni, hogy munkahelyteremtő terve pártok felett áll, és arra intette az egymással hadakozó republikánusokat és demokratákat, hogy ássák el a csatabárdot, mert az Egyesült Államok súlyos gondokkal küzd.
Valójában egyelőre semmi jele nincs annak, hogy alábbhagyna a politikai adok-kapok Washingtonban. Miközben a republikánusok azzal vádolták az elnököt, hogy szeptember 7-i beszédével el akarja rabolni tőlük a show-t, elérték, hogy Obama beszédére akkor kerüljön sor szeptember 8-án, amikor a legtöbb amerikai a profi futball-liga idénynyitó mérkőzésére, a Green Bay Packers és a New Orleans Saints összecsa-pásra figyel majd.
Az elnök azért hívta össze a kongresszus két házának együttes ülését, hogy ismertesse gazdaságélénkítési és foglalkoztatást növelő elképzeléseit. Az amerikai gazdaság jelenleg alig növekszik, miközben a Fehér Ház adósságcsapdába került, egyre több – már 14 millió – ember van munka nélkül, és az ingatlanpiac változatlanul pang. A megfigyelők abban is egyetértenek: ahogy múlik az idő, úgy lesz Obamának egyre kisebb esélye a gazdaság talpra állítására, holott ezek a problémák fogják uralni a 2012-es amerikai elnökválasztási harcot.
Az elnök, hogy a maga javára billentse a mérleg nyelvét, egy sor intézkedés bejelentésére készül kongresszusi beszédében. Ennek fontossága hangsúlyozására kérte, hogy tartson együttes ülést a két ház; ilyen fórumot normál esetben a januári, az unió helyzetéről szóló elnöki évértékelő alkalmából szokták összehívni az USA-ban.
Obama még mindig reménykedik, hogy képes adókedvezményeket bevezetni a vállalatok számára, különösen a bérek után fizetendő járulékok csökkentése révén, létrehozni egy bankot a foglalkoztatást növelő, közmunka-lehetőségeket biztosító nagy infrastrukturális építkezések támogatására és kiharcolni új kereskedelmi megállapodásokat, például Kínával.
Elemzők szerint a feladatok közül a legérzékenyebb pont a 9,1 százalékos munkanélküliség. Ha ennek csökkentésében és a gazdaság fellendítésében Obama belátható időn belül nem lesz képes eredményt felmutatni, az amerikaiak csalódottsága növekedni fog. Tervéhez viszont meg kellene nyernie mindkét párt – a demokraták és a republikánusok – támogatását, ami egyelőre majdhogynem lehetetlen vállalkozásnak látszik.
Mélyponton
Miközben Barack Obama és a kongresszus tagjai egymással levelezgettek, az USA-ban kétéves mélypontra – 0,3 ponttal 50,6 pontra – zuhant a feldolgozóipari ISM index. Az Institute of Supply Management augusztusi felmérésén a feldolgozóipari szereplők az értékesítési kilátásaikat enyhén kedvezőbbnek ítélték meg, mint egy hónappal korábban, a munkaerő-piaci kilátások megítélése viszont tovább romlott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.