Becslések szerint 2009-ben Olaszországban mintegy 116 millió euró bevételre tettek szert a bűnözői csoportok, ez a GDP mintegy 7,7 százalékának felel meg. Más fejlett országokban szakértők egy-két százalékra teszik ezt az arányt. Az UNODC számításai szerint 2009-ben az adóelkerülést nem számolva mintegy 2100 milliárd dollár bevételük származott a bűnözői csoportoknak világszerte, ez eléri a globális GDP 3,6 százalékát.
Ebből mintegy 1600 milliárd dollárt mostak át különféle pénzügyi csatornákon. Ami ennél is aggasztóbb, hogy ennek az összegnek kevesebb mint egy százalékát sikerült lefoglalni vagy befagyasztani – hívja fel a figyelmet az UNODC.
A tanulmány megjegyzi, hogy az exportorientált bűzözési formák esetében – különösen a drogkereskedelemben – a pénzmosásnak rövid távon pozitív gazdasági hatásai is vannak. A pénz egy részét elköltik vagy befektetik, új munkahelyeket teremtve ezáltal. Más részét pedig megtakarítják, ami a bankok likviditását fokozza. Hosszú távon azonban kiszoríthatják a legális szektorokat, másrészről az illegális tevékenység okozta társadalmi-gazdasági költségek jelentősen meghaladják a bevételeket.
A tanulmány elsősorban a kokainkereskedelmen keresztül vizsgálta a szervezett bűnözés pénzügyi hátterét. Szakértők szerint a nemzetközi szervezett bűnözés mintegy felét, az összes illegális tevékenység mintegy ötödét teszi ki a drogkereskedelem. A jövedelemegyenlőtlenségeket ugyanakkor jól mutatja, hogy míg a dél-amerikai kokafarmerek mindössze egymilliárd dollárt kerestek 2009-ben, addig az észak-amerikai terjesztők 35, nyugat- és közép-európai kollégáik pedig 26 milliárd dollár jövedelemre tettek szert. Az adatokból kitűnik, hogy a hamisítás és kalózkodás szorosan a második helyre jött fel a legjövedelmezőbb bűnözői tevékenységek listáján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.