– Mekkora esélyt lát arra, hogy az Európai Bizottság terveinek megfelelően 2014-ben valóban bevezetik az EU-ban a pénzügyi tranzakciókra kivetendő Tobin-adót, amelyhez a tagországok egyhangú beleegyezése szükséges? Több tagállam, köztük a londoni City érdekeit szem előtt tartó Nagy-Britannia ugyanis jelezte: csak akkor támogatja az adó bevezetését, ha azt nem- csak az EU-ban, hanem globális szinten vezetik be, és így elkerülhető lenne a pénzügyi cégek elvándorlása.
– Teljes mértékben támogatom a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését. A privát pénzügyi szektor nagymértékben felelős a példátlan méretű válságért, s mivel igen nagy összegű állami támogatásban részesült, igazságos is, hogy a fiskális konszolidációhoz hozzájáruljon. Az új adó pozitívan befolyásolhatja magának a pénzügyi szektornak a működését is, így nemcsak társadalmilag igazságos, hanem gazdaságilag is hatékonyabb lesz. Ami a globális bevezetését illeti, a G20 csoport vezetőinek októberi cannes-i csúcsértekezletén az Európai Bizottság elnöke ismertetni fogja a javaslatot, és felszólít majd az adó globális bevezetésére. Magam néhány napja részt vettem a G20 foglalkoztatási minisztereinek párizsi értekezletén. Mindenki egyetértett abban, hogy a munkahelyteremtésre és többek között az ifjúsági munkanélküliség leküzdésére kell koncentrálnunk. Ha ez globális cél, akkor globális eszközökre is szükség van hozzá.
– Nem gondolja, hogy leegyszerűsítve a „fizessenek a bankok is!” üzenetként lefordítható állásponttal Brüsszel fagyossá teszi kapcsolatát az eurózóna adósságválsága miatt jelenleg amúgy is komoly kihívásokkal szembesülő európai bankrendszerrel?
– Egész Európa kihívásokkal küzd, nem csak a bankrendszer. A gazdaság élénkítése, a szociális béke fenntartása és a költségvetési egyensúly biztosítása együtt olyan nehéz feladat, amelynek érdekében mindenkinek áldozatot kell hoznia, így a pénzügyi szektornak, illetőleg az ott dolgozóknak is. Ezt egyre több országban felismerték már, s a bizottság most közös fellépésre serkenti az összes tagállamot. A közös fellépés mellett az FTT (az adó angol elnevezésének rövidítése – a szerk.) segítségével közös nevezőre is juthatnak azok a tagországok, amelyek így vagy úgy már eddig is megterhelték új adókkal a pénzügyi szektort. A munkahelyteremtés szempontjából is jó kezdeményezés ez, hiszen szükség van arra is, hogy az adók egy részét a munkajövedelmekről más területekre terheljük át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.