Nagyon aggódom, hogy a dolgok ellenőrizhetetlenné válnak. Szükséges lenne legalább egy 2 ezer milliárd eurós „páncélököl”, de nem lehet 3 hónapig várni. A következő hetekben meg kell lépni ezt – nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek a világgazdasági válságot előre látó professzor.
Három évvel a Lehman Brothers összeomlása után az európai pénzügyi részvények nyomás alatt állnak és a banki adósságok fizetésének leállására köthető biztosítás rekordmagasságban áll a globális kilábalás lanyhulása és az euróövezeti válság mélyülése miatt.
Ha Görögország csökkenti is adósságát, nem fog helyreállni a növekedés – vélekedett Roubini. Úgy látja, az árfolyam akkor kerülhet egyensúlyba, ha visszatérnek korábbi nemzeti valutájukhoz.
A probléma ugyanakkor nem Görögország fizetésképtelensége, hanem az, hogy „van két nagy elefánt” a szobában, Spanyolország és Olaszország – mondta a közgazdász. Megismételte korábbi véleményét, mely szerint ezek az országok túl nagyok, hogy bukjanak, és túl nagyok ahhoz is, hogy megmentsék.
Roubini szerint az Európai Központi Banknak (EKB) csökkentenie kellene az alapkamatot, lekellene értékelni az eurót, és feltőkésíteni az európai bankokat, valamint rendezett keretek között Görögországnak el kellene hagynia az euróövezetet, hogy a válságon úrrá legyenek. Hangsúlyozta: szükség lenne továbbá költségvetési stimulusra az eurózóna magországainak, hogy elkerüljék a recessziót a többi európai országban.
Meglátása szerint az európai adósságválság következményei rosszabbak lehetnek, mint a Lehman Brothers összeomlásának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.