A kockázati felár drasztikus növekedéséből következően már csak az EU-s csúcs közelében mozgó 8.5%-os kamatszinten lehet értékesíteni az egyébként még így sem túl nagy népszerűségnek örvendő magyar állampapírokat, amely az ország gazdaságának piacról történő finanszírozása végét is jelentheti, amennyiben a hazánkkal szembeni bizalmatlanság tartós marad. Az IMF jelenleg a nemzetközi pénzügyek csendőrének szerepét tölti be, ám okulva a 2010-es válságból, mára már sokkal rugalmasabb szervezetté vált, tette hozzá az egykori pénzügyminiszter reagálva a kormány elmúlt másfél évének a Nemzetközi Valutaalappal kapcsolatos egyoldalú kommunikációjára – mondta a volt pénzügyminiszter.
Békesi László elmondása szerint a mostani helyzet messze nem olyan súlyos, mint amilyen volt 2008-ban amikor az ország lélegeztetőgépét az IMF akkori 20 milliárd eurója jelentette, így az esetleges megállapodás- már amennyiben lesz ilyen – jóval kedvezőbb feltételek mellett köttethet meg, és ennek megfelelően az ország gazdasági szuverenitása is jóval kisebb mértékben sérül szemben a Gyurcsány-kormány idején kötött készenléti megállapodással, amely az országot negyedévenkénti beszámolóra kötelezte ezzel előidézve egy rendkívül kötött - ám annál hasznosabb- egy éves gazdaságpolitikai pályát.
A jelenlegi helyzetben a kormány valószínűleg az elővigyázatossági szerződésben gondolkodik, amelynek esetében a közösen összeállított költségvetés gyakorlati megvalósulását az IMF csak egy év végi összesítésben elemezné ki, és ezáltal lehetőség maradna a különböző év közbeni manőverek megtételére, viszont vajmi kevés esélye van az effajta forgatókönyv megvalósulásának, sokkal inkább valószínű a két típus valamiféle egyvelege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.