Weidmann egy berlini konferencián úgy fogalmazott: alapos indoka van annak, hogy ilyen nehéz időkben is ragaszkodnak az EKB függetlenségéhez. Mint mondta, az EKB-nak nem hogy nincs felhatalmazása az államok megsegítésére, de ez egyenesen tiltott a szervezet számára. A német jegybankár szerint, ha az EKB túllépné a hatáskörét, az nem csak a függetlenségét kérdőjelezné meg, de veszélybe sodorná a stabilitást is – jelenti az AFP.
Weidmann nyilatkozata a lehető legkritikusabb időpontban érkezett, hiszen Spanyolország ma csak rendkívül drágán tudott túladni állampapírjain, és Olaszország is emelkedő hozammal értékesítette adósságát. Az EKB az elmúlt héten a korábbinál jóval nagyobb mennységben vásárolt kötvényeket és folyamatosan támogatja a két bajbajutott mediterrán államot, annak ellenére, hogy kötvényvásárlási programját több támadás is érte. Az EKB tartja magát a terveihez és nem lép túl a jelenlegi kereteken, de nem is mérsékli válságenyhítő intézkedéseit, a német vezetés sajnálatára. Axel Weber korábbi német jegybankelnök és Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsának tagja is lemondott tisztségéről emiatt, a Bundesbank jelenlegi vezetője pedig minden fórumon hangsúlyozza a szigorú EKB-politika szükségességét.
Eközben az eurózóna adósságválsága már az erősebb, az eurózóna magját képező országokat is elérte. A francia és német kötvények hozamai között mért különbség az euró létrehozása óta nem látott magasságba emelkedett. A Capital Economics közgazdásza szerint a hozamkülönbségek tovább növekedhetnek, ha a közelmúltbeli zavarok fokozódnak Olaszországban és Spanyolországban. A Credit Suisse közgazdásza szerint rendkívüli intézkedések szükségesek annak megakadályozása érdekében, hogy a szuverén adósságválság az összes európacra átterjedjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.