Az előzetesen kiszivárgott hírek szerint az ideiglenes euróövezeti mentőalap (EFSF) régóta halogatott reformjáról is dönthettek az érintett országok pénzügyminiszterei tegnap lapzártánk után véget ért ülésükön. A kérdés azért sorsdöntő Európa számára, mivel az alap jelenlegi formájában már nem bírná el a nagyobb tagállamok kimentését.
A Reuters birtokába került tervezet szerint az EFSF a jövőben bizonyos keretek között interveniálhatna az elsődleges és másodlagos kötvénypiacokon; emellett kibővülne a sérülékeny tagországoknak szánt elővigyázatossági hitelkerete, valamint többszörösére duzzadna a tűzereje. Utóbbiban elsősorban a magánszektor tőkeerejére támaszkodna az EU, amely garanciákat is nyújtana annak érdekében, hogy a befektetők minél nagyobb összegekkel járuljanak hozzá az alap megerősítéséhez.
Bár a korábbi tervek még arról szóltak, hogy 250 milliárdról minimum 1000 milliárd euróra emelik az EFSF ténylegesen felhasználható keretét, a közelmúltban nyilvánvalóvá vált, hogy ez a forgatókönyv tarthatatlan. Elemzők szerint jó esetben is csak két-háromszoros bővítést sikerül majd elérni, a jelenlegi piaci környezetben ugyanis aligha lehet nagyobb részvételre ösztönözni a magánbefektetőket. Ráadásul az euróövezeten kívüli államoktól sem lehet mentőövre számítani: a Spiegel információja szerint hiába turnézta végig a közelmúltban Klaus Regling, az EFSF vezére a Közel-Keletet, mind Kínában, mind Japánban „érezhető visszafogottsággal” fogadták. A „pénzgyűjtő helyek menedzserei” ugyanis már nem bíznak abban, hogy az euróövezeti vezetők úrrá tudnak lenni a problémákon.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.