Az Északi Liga vezetője, Umberto Bossi úgy fogalmazott: arra kérték a miniszterelnököt, hogy álljon félre. A Bossi, aki egyben a miniszterelnök legfontosabb szövetségese a jelenlegi kabinetben, 1994-ben már megbuktatta Berlusconi kormányát azzal, hogy megvonta tőle parlamenti támogatását. Az olasz parlament alsóháza ma szavaz a költségvetési intézkedésekről.
A balközép ellenzék már jelezte, hogy tartózkodni fog, az Északi Liga esetleges visszavonulásával lehetetlenné válik Berlusconi számára az egyszerű többség megszerzése. Bár matematikailag ettől még a miniszterelnök elfogadtathatná a 2010-es büdzsé beszámolóját, ha most nem szerzi meg az alsóház többségi támogatását, szinte biztos, hogy le kell köszönnie.
Az AP tudósítása szerint Bossi már azt is közölte, hogy Berlusconi a korábbi igazságügyi minisztert, Angelino Alfanót jelölte ki a kormány következő vezetőjéül. Ugyanakkor csak Giorgio Napolitano elnökön múlik, hogy elfogadja-e az új kormányfőt vagy feloszlatja a parlamentet és új választásokat ír ki.
A piac tűkön ülve várja az eseményeket, az elemzők megnyilatkozások többsége kívánatosnak tartja Berlusconi távozását, mivel a személye szerintük hitelteleníti az olasz reform programot. A helyzet kiélezettségét jelzi, hogy tegnap az euró bevezetése óta nem látott szintre ugrott az olasz államkötvények hozamfelára. Bár az EU kínkeservesen megállapodott az EFSF kibővítéséről, ez a 440 milliárd euró minden szakértő szerint kevés lenne egy Olaszország-méretű gazdaság megmentésére, miközben még Görögország sorsa is bizonytalan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.