Szeptember végén, a költségvetési tervezet alapjául szolgáló 2012. évi, 1,5 százalékos növekedési prognózis -, amely az akkor rendelkezésre álló információkra épült - kora ősszel még konzervatívnak volt minősíthető, ám az esetleges negatív kockázatokra már akkor felkészültünk - mondta az NGM helyettes államtitkára. Arra a felvetésre, ha a növekedés elmarad a 1,5 százaléktól, és a Brüsszel által prognosztizált 0,5 százalékra csökken, akkor vajon tartható-e a jövő évi GDP arányosan 3 százalék alatti államháztartási hiány, Nátrán Roland igennel felelt.
Véleménye szerint a kormány felkészült azokra az esetlegesen bekövetkező külső sokkokra, amelyek az eurózóna válságából következnek, és amelyek miatt a növekedés húzóerejének számító exportpiacok is szűkülnek. A kockázatok kezelése végett a kormány a GDP egy százalékának megfelelő, 300 milliárd forintos tartalékot épített be a 2012-es költségvetési törvényjavaslatba, amely a vártnál kisebb növekedés esetén is biztosítja a 3 százalék alatti hiánycél teljesítését - közölte a helyettes államtitkár.
A helyettes államtitkár úgy látja, hogy a bizottsági prognózis fordulatot hozhat a túlzott deficiteljárással kapcsolatban. Eddig az Európai Unió Tanácsa a túlzott deficiteljárás kiterjesztését, az azzal együtt járó szankciókat - például a kohéziós alapból származó források folyósításának felfüggesztését tartotta napirenden -, ha a várható hiány nem csökken 3 százalék alá. A most megjelent prognózis után arról folyik a vita a bizottság és Magyarország között, hogy megszüntethető-e a túlzott deficiteljárás Magyarországgal szemben és ha igen, akkor mikor - vázolta a helyzetet Nátrán Roland.
Olli Rehn pénzügyi biztos múlt csütörtökön Brüsszelben megemlítette: egyelőre nem lát lehetőséget arra, hogy a bizottság javasolja a Magyarországgal szemben még 2004-ben indított túlzott deficit-eljárás megszüntetését (jelenleg az EU-tagországok nagy része ellen folyik ilyen eljárás). A biztos úgy fogalmazott, az idei többlet és a jövőre várható 3 százalék alatti deficit ellenére a bizottság nem látja egyértelműnek az alacsony hiány fenntarthatóságát hosszabb távon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.