A fogyasztói árak 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit a KSH legfrissebb adatai szerint. Októberhez képest is számottevő, 0,7 százalékos volt a drágulás. A tizenkét havi mutató utoljára tavasszal volt a mostaninál magasabb szinten, nyár közepén viszont majdnem elérte a 3 százalékos jegybanki célt is. Míg az év elején még elsősorban az élelmiszerek tavalyról áthúzódó inflációs nyomása miatt volt magasan az árindex, az utóbbi hónapokban az üzemanyagok drágulása dominált.
Ez volt a helyzet novemberben is, emellett több adónem is ebben a hónaptól emelkedett meg. Az élelmiszerek 5,1, míg az egyéb cikkek (ahová az üzemanyagok is tartoznak) 8,6 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban. A háztartási energia 6,3, a szolgáltatások 2,5 százalékkal drágultak, kivéve a közműdíjakat, amelyek átlag felett. Egyedül a tartós fogyasztási cikkek lettek olcsóbbak.
A novemberi inflációs adat magasabb a vártnál, és a januártól életbe lépő adóváltozások, valamint az energiaárak világpiaci árának várható további emelkedése miatt ez a szint a jövő év első felében tovább növekedhet, így a jövő héten újra összeülő monetáris tanács ismét az alapkamat emelése mellett dönthet – véli Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója, aki szerint a jövő héten egy újabb 50 bázispontos kamatemelésre lehet számítani.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza szerint a szolgáltatások ára és a maginfláció is a 3 százalékos cél közelében maradt, míg az adóval korrigált árindex csökkent is. Mindez azt mutatja, hogy még mindig nem erős az inflációs nyomás a belföldi kereslet felől, ugyanakkor a valutaárfolyam már aggodalomra ad okot.
Kondrát a decemberi drágulást 4 százalékosra várja, ez januárban 5 százalék köré emelkedik, zömmel az áfakulcs emelése nyomán. Akár 6 százalékig is elmehet a drágulás, amennyiben nem erősödik vissza a forint a mostani, 300 forint körüli szintről. Az OTP Bank elemzésében arra utal, hogy a chipsadó 0,1 százalékpontos drágulást okozhatott.
A 2012-es büdzsét 4 százalék alatti inflációval számolták ki, a most zajló újraszámolás során azonban megemelheti a kormány ezt a prognózist. Erre utal, hogy a kabinet magasabb forintárfolyamot jósol, ez javítja a büdzsé egyenlegét, mivel a fogyasztási típusú adók nominálisan magasabb összeg után folynak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.