BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzők: Nem csak az összeg hasonlít majd a 2008-as IMF-hitelhez

Egyre jobban körvonalazódik, hogy a mostani megállapodás az IMF/EU-val nem teljesen az eredeti elképzelések szerint lesz megvalósítható, ahogyan arra számítani lehetett – vélekednek a Raiffeisen Bank budapesti közgazdászai heti elemzésükben.

A magyar kormány az elhangzó információk szerint 17-20 milliárd euróról szeretne aláírni, de úgy tűnik, nem csak az összegben fog hasonlítani a 2008-as megállapodáshoz a mostani. Az már korábban is elhangzott az IMF részéről, hogy alapvetően a készenléti hitelprogramról (SBA) lehet szó, a rugalmassági hitelkeret (FCL) vagy az elővigyázatossági hitelkeret (PCL) számunkra most sem elérhető. Ez azért érdekes, mert a fentihez kötődnek a legszigorúbb feltételek – írják a Raiffeisen elemzői.

Emellett a héten az Európai Bizottság megindította a kötelezettségszegési eljárást három magyar törvényről, ugyanazokról, melyek Olli Rehn pénzügyi biztos szerint előfeltételei annak, hogy egyáltalán asztalhoz üljenek. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke viszont elmondta, hogy a törvények formai hibáin felül igazából magyar joggyakorlattal és a politikai normákkal vannak problémák.

„A héten pedig még olyan információk is napvilágot láttak, melyek szerint a nemzetközi segítségről szóló tárgyalások egyik pontjaként fel fog merülni az egykulcsos adó is. Arról persze egyelőre nincs megerősített hír, hogy ez pontosan mit takar, vajon magáról az adóról, vagy csak a bebetonozásáról akarnak-e tárgyalni. Mindesetre azonban ez a kormány gazdaságpolitikájának egyik legfontosabb lépése, és mindenekelőtt szimbolikus i” – vélekednek a közgazdászok.

Hozzáteszik, mindezt egybevetve tehát nehéz nem arra gondolni, hogy a nemzetközi felek kihasználják az alkalmat, és egy teljes gazdaságpolitikai irányváltásra szeretnék szorítani a kormányt. A kabinet pedig váratlanul rugalmas ez ügyben mostanában. Kedden Orbán Viktor és Barroso találkozik, amelyet mindkét fél fontos időpontnak tart, és ahol több nyitott kérdés végére is pontot rakhatnak.

A keddi nap emellett kamatemelést fog hozni előrejelzésünk szerint. A monetáris tanács 50 bázisponttal fogja emelni az irányadó rátát, miután a legutóbbi kormányzati kommunikációs fordulat mellett is a decemberi üléshez képest romlott a magyar kockázati helyzet. Nagy esélyt látunk arra, hogy itt megáll a kamatemelési kurzus, és a piaci várakozások ennek megfelelően elkezdhetnek kiárazódni, ami a 300-as lélektani szintnél amúgy is megtorpanó forintot gyengítheti, zárul a kommentár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.