BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra tárgyal a magánhitelezőivel Görögország

Mekkora veszteséget hajlandók elviselni a magánbefektetők - erről szól lényegében most a vita Athénban: az európai vezetők és az IMF képviselői tavaly megállapodtak ugyan, hogy az államcsőd elkerülése érdekében a magánhitelezők elengedik a görög adósság felét, ám kiderült, mindez a gyakorlatban nem olyan egyszerű.

A magánhitelezőknek ugyanis egyelőre nemigen tetszik a görög ajánlat. A bajba került állammal az Instutute of International Finance (IIF), egy washingtoni székhelyű lobbicsoport tárgyal a magánhitelezők nevében, a megbeszélések pénteken befagytak, és tegnap délután kezdődtek újra.

Egyelőre annyi tűnik bizonyosnak, hogy Athén az 50 százalékos leírás után megmaradó tartozás egy részét újabb, alacsonyabb hozamú kötvények formájában biztosítaná a hitelezők felé, másik részét készpénzben fizetné. „A vita a felek között abban van, hogy mi a megfelelő hozam az új adósságra” – nyilatkozta a BBC-nek Takis Georgakopoulus, a JP Morgan elemzője.
A hitelezők teljes vesztesége nettó jelentértéken számolva így az értékpapírok lejáratától, hozamától és egyéb tényezőktől függően 60-70 százalék között lehet. A Bloomberg egy amerikai alapkezelő menedzserét idézve arról adott hírt, hogy olyan megoldás látszik körvonalazódni, hogy Athén 32 eurócentnyi készpénzt és értékpapírokat ad egy eurónyi államadósságért cserébe.
A tárgyalásokat az is nehezíti, hogy a megállapodásra az IMF-nek és Brüsszelnek is rá kell bólintani – uniós és IMF-es tisztviselők épp kedden érkeztek az országba, ellenőrizni a kikényszerített megszorítások hatékonyságát – de piaci vélemények szerint néhány nagy hedge fund akadályozza igazán a továbblépést. Vagy azért, hogy egy kisebb mértékű adósságleírást harcoljanak ki, vagy pedig azért, hogy államcsődbe hajszolják a görögöket, az ellen ugyanis biztosították magukat a pénzügyi piacokon.
A görög államnak 350 milliárd eurós adóssága van, ebből próbálnak 100 milliárdnyit leíratni. Az ország 14,4 milliárd eurót kell törlesszen márciusban, és az IMF már jelezte, hogy megállapodás nélkül nincs további segítségnyújtás. Kisegítés nélkül viszont Görögország csődöt jelent, vagy  önkényesen közli, mennyit fizet vissza a hitelezőinek. Mindkettő megrengetné a piacokat, így az optimisták bíznak a megállapodásban. Mások, például a Fitch viszont azt mondják, Athén csak időt húz, elkerülhetetlen a csőd, a cél csak az, hogy rendezett formában vezényeljék le a fizetésképtelenséget. Közben a görög munkavállalók sztrájkkal jelezték elégedetlenségüket.

Részletek a mai Világgazdaságban


Világgazdaság-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.