A Morgan Stanley bankcsoport londoni részlegének felzárkózó térségi közgazdászai befektetők számára összeállított átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy bár valószínűleg "soha nem lesz felhőtlen a viszony" Magyarország, az EU és az IMF között, de a magyar kormány részéről végül "felülkerekedik a pragmatizmus".
A ház elemzői szerint a döntéshozatal "nagymértékben Orbán Viktor miniszterelnök személye köré koncentrálódik". A Morgan Stanley szakértői úgy vélik: éppen ezért a kormányfő mostanában tapasztalható "békülékeny hangvétele" a legerőteljesebb jelzés arra, hogy a megállapodás végül létrejön.
A cég londoni szakértői nemrég Budapestre látogattak, tájékozódtak, és tapasztalataikról már a múlt héten is összeállítottak egy elemzést.
Mostani újabb, szintén a budapesti tárgyalásaikat feldolgozó, de több részlettel kiegészített értékelésükben azt írták, hogy véleményük szerint a megállapodáshoz szükséges kompromisszumok "csekély árat" jelentenének a pénzügyi védőhálóért, és az IMF és az EU számára tett engedmények végrehajtása az esetleges újabb fordulatnál és a tárgyalások lemondásánál "messze racionálisabb cselekvés" lenne a miniszterelnök szempontjából, különös tekintettel a legutóbbi idők tapasztalataira.
A Morgan Stanley elemzői ezzel kapcsolatban felidézték, hogy a forint és a kötvényhozam, valamint a bankbetétállomány egyaránt "negatívan reagált", amikor decemberben romlott a viszony a nemzetközi hitelezőkkel.
A cég londoni közgazdászai szerint mindemellett a Fidesz támogatottságának a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok alapján tapasztalható stabilizálódása arra vall, hogy a választók nem a gyengeség jelének látják a nemzetközi hitelezőkkel szembeni békülékenyebb hozzáállást. Ez is érv amellett, hogy miért az e hitelezőkkel kötendő megállapodás jelentené a legésszerűbb cselekvést a kormány számára - áll a Morgan Stanley elemzésében.
A ház citybeli elemzői közölték: mindezek alapján, "szubjektív módon" úgy ítélik meg, hogy "75 százalék körüli" az esélye a megállapodás létrejöttének márciusig vagy áprilisig.
Más nagy citybeli házak ugyanakkor a tárgyalások valamivel lassabb haladásával számolnak.
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci elemzőinek legutóbbi előrejelzése szerint például június tűnik "ésszerűen" feltételezhető célhónapnak az új IMF/EU-megállapodás hatályba lépésére, figyelembe véve a kért törvénymódosítások végrehajtásához és az ezek kiértékeléséhez szükséges időt.
A Morgan Stanley londoni elemzői mindazonáltal - az elmúlt napok magyarországi nyilatkozatai alapján - most még derűlátóbbak azzal kapcsolatban, hogy márciusra vagy áprilisra létrejöhet az IMF/EU-megállapodás, mint a budapesti tárgyalásaikról összeállított, Londonban múlt héten ismertetett első elemzésükben. Abban az értékelésben ugyanis még az állt, hogy a ház összességében "hozzávetőleg kétharmados" esélyt lát az IMF/EU-megállapodás elérésére áprilisig.
A Morgan Stanley londoni közgazdászai hétvégi új elemzésükben megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy ha az IMF/EU-egyezmény legkésőbb áprilisig létrejön, akkor a jelenlegi, 7,00 százalékos MNB-alapkamat valószínűleg a kamatszint tetőzését jelenti, és ha a külső kockázatokat sikerül egy "méretes" - 15-20 milliárd eurós - elővigyázatossági jellegű készenléti megállapodással kordában tartani, akkor az MNB 2012 végéig "legalább" a legutóbbi, tavaly novemberben és decemberben végrehajtott 1,00 százalékpontnyi kamatemelést vissza tudja venni.
A Morgan Stanley londoni elemzői ennek alapján az idei év végére 6,00 százalékos MNB-alapkamatot várnak.
Ugyanezt más nagy londoni házak is jósolják. A JP Morgan bankcsoport minapi helyzetértékelése szerint a rövid távú magyarországi kamatkilátásokat továbbra is erőteljesen az EU/IMF-tárgyalásokon elért haladás és a globális kockázatvállalási készség határozza meg. A cég londoni elemzői szerint azonban ha az euró forintárfolyama tartósan 300 forint alatt marad, akkor az MNB valószínűleg "nem fogja kényszerítve érezni magát" arra, hogy a mostani szintről tovább emelje alapkamatát, és ha a második negyedévben megszületik egy készenléti jellegű IMF/EU-megállapodás, az MNB a második negyedév végén vagy a harmadik negyedév elején hozzákezdhet a kamatemelések visszafordításához
A JP Morgan londoni elemzői is azt jósolták, hogy ebben az esetben a magyar jegybanki alapkamat 2012 végére 6,00 százalékig süllyedhet vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.