Ez attól függ, hogy az EU mikor enged – válaszolta Suppan Gergely arra a kérdésünkre, hogy mikor kezdődhetnek el a tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel. Így az EU-val való viszonyunkra egyszerűsödik le a tárgyalás kérdése. A TakarékBank elemzője szerint ez abból is látszik, hogy az IMF csak homályosan utal arra, hogy a kormánynak elkötelezettséget kell mutatnia a makrogazdasági stabilitás irányába.
Jogos a kormány kritikája, hogy nem elsősorban miattunk csúsznak a tárgyalások – hangsúlyozta a közgazdász. Miért várnak el az IMF-hitelért cserébe olyan dolgokat Magyarországtól, amit Pakisztántól vagy Bangladestől nem? – vetette fel a közgazdász. „Persze, az EU tagjai vagyunk, ezért kell bevonni a tárgyalásokba az uniót, és magasabb szintet várnak el tőlünk.”
„Ha az EU megadja az engedélyt, akkor kezdődhetnek a tárgyalások. Fellegi Tamás Washingtonban már utalt arra, hogy az IMF-nek nem számítanak a jogi dogok, csak az EU-val szüntessük meg a vitás kérdéseket” – hangsúlyozta Suppan Gergely. A közgazdász leszögezte, hogy egy ország finanszírozásának semmi köze sincs a bírák nyugdíjazásához.
Az EU és a kormány viszont oda-vissza passzolja a labdát – folytatta a közgazdász. „Havonta van egy forduló, ezért csúszik a tárgyalási folyamat. Az Ecofin is csak egy hónapba egyszer ülésezik” – tette hozzá. Emlékezetes, a pénzügyminiszterek tanácsa a hónapban korábban elfogadta, hogy jövőre részlegesen függesszék fel az EU-s forrásokat.
A lassú ügymenet miatt nem csak a kormányt tartja hibásnak az elemző. Suppan úgy fogalmazott, hogy most megleckéztet minket az EU akkorábbi intézkedések miatt. José Manuel Barroso tavaly kérte Orbán Viktort, hogy ne fogadják el a jegybanktörvényt, mégis elfogadták. A végtörlesztést és a szektorális különadókat sem nézhették jó szemmel – sorolta az okokat kérdésünkre a TakarékBank vezető elemzője.
Ugyanakkor azt is elmondta, hogy meglátása szerint az IMF nem spekulál arra, hogy meggyengüljünk. A második félévben jobb lesz a nemzetközi hangulat, Európában is véget érhet a recesszió, Németország gyorsulni fog, Magyarországon pedig napokon belül felavatják a Mercedes üzemet, ami elkezd termelni. „De bármikor megreccsenhet a hangulat” – tette hozzá.
Van néhány szimbolikus kérdés, mint például a monetáris tanács tagjainak eskütétele az Alkotmányra. „Ez igazából szintén nem lenne fontos kérdés a finanszírozás szempontjából.”
A kormány azt kommunikálja, hogy meg szeretne egyezni a nemzetközi szervezetekkel. „Orbán még március 14-én küldött egy levelet Barrosónak amiben kéri, hogy gyorsítsák fel a folyamatokat” – emlékeztetett Suppan. A befektetők ugyanakkor azt látják, hogy csúszik a megállapodás.
Ha az EU elé leteszünk egy programot, amellyel megszüntethetik ellenünk a túlzott-deficiteljárást, és a kohéziós források megvonását is visszavonják, akkor ezzel a programmal „2 nap alatt megállapodhatunk az IMF-fel” – mutatott rá a TakarékBank vezető elemzője.
A különadókat jövőre kivezetik, erre megvan az ígéret, az idei miatt pedig lesz probléma – vetett fel a tárgyalások szempontjából egy újabb érzékeny kérdést az elemző.
Az EU szerint újabb intézkedéseket kell hozni, hogy teljesüljenek a hiánnyal kapcsolatos célok, ugyanakkor Suppan úgy látja, ha újabb megszorításokat vezet be a kormány, akkor a vártnál jobb is lehet a deficit. „Eltúlzott lehet az EU kérésre” – vélekedett. Az elemző ezt azzal magyarázza, hogy akár teljesülhet is a fél százalékos növekedési cél, amelyet a kormány prognosztizál.
Az EU jelenlegi prognózisa stagnálás közeli, de ha a második félévben belátják, hogy a folyamatok nem is olyan rosszak, mint ahogy látták, akkor módosíthatják a várakozásaikat.
A növekedési előrejelzések a mélypontról már kezdenek javulni. A magyar prognózisok elindultak felfelé, az intézmények pedig 3 hónapos késéssel követhetik ezeket, mondta Suppan Gergely. Elképzelhető tehát, hogy „túlszigorítás” következik be.
Hogy mennyire őszinte a kormány megállapodási szándéka, azt nem tudja megítélni az elemző. De a kommunikáció gyors megállapodást sugall. Már májusban megszülethet a megegyezés, de akár elcsúszhat augusztusig is.
Vannak olyan hangok, hogy esetleg nem is szükséges megegyezni az IMF-fel, de az elemző meglátása szerint ez nem megalapozott feltevés.
A forint 10 egységet erősödhetne a megállapodásra az euróval szemben, és az államkötvények hozamai 100-150 bázisponttal mérséklődhetnének. „Ezért érdemes megállapodni. Stabilitást hozna” – húzta alá.
Suppan Gergely nem ért egyet az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) vezérének, Töröcskei Istvánnak a nyilatkozataival sem, miszerint még a megegyezés előtt kibocsáthatnánk devizakötvényeket.
Lehet, hogy el tudnánk adni a kötvényeket, de óriási árat fizetnénk érte – vélekedett.
Eddig idén 15-20 milliárd forintba került, hogy nagy hozamfelárat fizetünk a bizonytalanság miatt. „Ez még nem a világvége, de hosszabb távon ez súlyosbodna.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.