A hét legfontosabb hazai eseménye a keddi kamatdöntés lesz; a KSH a héten egy-egy kiskereskedelmi forgalmi, munkaerőpiaci és inflációs jelentést kínál a makroadatokra éhes közönségnek, a Magyar Nemzeti bank pedig pénteken a szokásos hónap végi statisztikák mellett a 2011. negyedik negyedévi fizetési mérlegadatokat is közzéteszi.
A hétfői kiskereskedelmi forgalmi jelentésben a KSH a várakozások szerint arról szol be, hogy a volumen éves növekedésének üteme a decemberi 1,5 százalékról januárban 0,1 százalékra lassult – vajon a pénzünk volt kevesebb, vagy az akciók voltak szerényebbek, mint egy évvel korábban?
Kedden ül össze a Monetáris Tanács, hogy (ha nem akar meglepetést kelteni) 7,0 százalékon hagyja az irányadó rátát. Az éves infláció februárban 5,9 százalék volt, így egyszerre büszkélkedhetünk az EU legmagasabb infláció és alapkamata címmel. A várakozások szerint ezeket a címeket egy ideig még nem veszítjük el: az infláció 2013 elején (a bázishatásoknak köszönhetően) indulhat el meredeken lefelé, míg az alapkamat az elemzők szerint – amennyiben a forintot nem támadják meg a pénzügyi az imposztorok – az év második felében indulhat lefelé, év végére akár a 6,5 százalékot is elérheti.
Csütörtökön statisztikai hivatalunk a december-februári munkaerőpiaci adatokat teszi közzé. A munkanélküliek aránya a szakemberek szerint a november-januári 11,1 százalékról 11,4 százalékra emelkedett.
Pénteken az ipari termelői árak februári alakulása kerül terítékre: az éves ütemet a januári 7,8 százalék után 6,1 százalékra várja a piac.
Pénteken az MNB eláraszt bennünket statisztikákkal: megismerjük a tavalyi negyedik negyedéves, illetve éves fizetési mérlegadatokat és a hitelintézetek összevont februári mérlegét; emellett a kamatlábak és befektetési alapok februári statisztikái is megjelennek.
Nyugat-Európa: német adatok dominálnak
Az öreg kontinens boldogabbik felén a hetet német adatok dominálják. Hétfőn a márciusi Ifo-indexekkel melegítünk be; az üzleti környezet mutatóját a piac a februári 109.6 után 109,8-re várja. Szerdán befut a márciusi inflációra vonatkozó első becslés: a havi ütem az elemzők szerint a februári 0,7 százalékról 0,3 százalékra lassult. Csütörtökön feltehetően újra egy irigylésre méltó márciusi munkaerőpiaci adatot ismerhetünk meg: a ráta a várakozások szerint marad a februári, 6,8 százalékos szinten.
Kedden az Egyesült Királyság statisztikai hivatala közzéteszi a végleges negyedik negyedéves GDP-adatsort, amelyben a fő számok (mínusz 0,2 százalék negyedév/negyedév, 0,7 százalék év/év) várhatóan nem változnak az előzetes jelentéshez képest.
Pénteken Eurostat-gyorsbecslés érkezik az eurózóna-beli infláció márciusi alakulásáról: a februári 2,7 százalék után 2,5 százalékot (év/év) vár a piac – de nem kizárt, hogy egy német meglepetés felülírja a prognózisokat.
Egyesült Államok: lakáspiac, bizalom
Két-két lakáspiaci, illetve fogyasztói bizalmi mutató mellett egy végleges GDP-jelentést és egy rendelésállomány-adatot emelhetünk ki.
A függőben lévő lakáseladások számának februári alakulásáról hétfőn számol be a National Association of Realtors. Az éves ütem a januári 2 százalékról az üveggömbök szerint 1 százalékra lassult.
Kedden a 20 legnagyobb város (és vonzáskörzete) lakásárait követő S&P Case-Shiller index januári értékét ismerjük meg. Az árak csökkenése (szinte biztos, hogy) nem állt meg 2012-ben: a decemberi mínusz 4 százalék után mínusz 3,8 százalékot valószínűsítenek az elemzők.
A másik keddi adat a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe lesz, amely a januári 61,5-ről februárban egy éve nem látott magasságba, 70,8-re emelkedett. A várakozások szerint a harmadik hónapban nem romlott a hangulat, a konszenzus 70,5.
A másik fogyasztói bizalmi index pénteken fut be: a Reuters/University of Michigan mutatójának végleges márciusi értéke. A februári 75,3 után az előzetes adat 74,3 volt, a végleges adat 75,1 lehet – ha bejön az elemzői várakozás.
Csütörtökön Washingtonban is közzéteszik a „végső” negyedik negyedéves GDP-adatot. A „második olvasatban” szereplő 3 százalékos negyedéves évesített negyedéves ütem a várakozások szerint túléli a revíziót.
Régió: kamatdöntések, lengyel adatok
A kamatdöntések hetének nézünk elébe. Törökországban kedden, Romániában és Csehországban pedig csütörtökön ülnek össze a döntéshozók. Ankarában és Prágában tartásra érdemes nagyobb tétet tenni (5,75, illetve 0,75 százalékon), Bukarestben a várakozások szerint 25 bázisponttal, 5,25 százalékra vágják a rátát.
A régiós kínálatból még két februári lengyel adatot ajánlunk Olvasóink figyelmébe (hétfőn ismerjük meg mindkettőt): a munkanélküliség az elemzők szerint a januári 13,2 százalékról az év második hónapjában 13,5 százalékra emelkedett, ami (részlegesen legalábbis) magyarázhatja a kiskereskedelmi forgalom zsugorodását: a volumen növekedésének éves üteme az elemzők szerint a januári 14,3 százalékról 9,9 százalékra lassult. (Mi azért elégedettek lennénk egy „gyenge” lengyel adattal is…)
Japán: mit hozott a február?
A világ harmadik legnagyobb gazdaságából a héten februári makroadatokat várunk. Szerdán a kiskereskedelmi forgalomról érkezik meg a jelentés, ebben 1,2 százalékos éves volumennövekedés állhat majd (a januári 1,9 százalék után).
Pénteken ipari és inflációs adatsor jön: az éves ütem marad mínusz 0,1 százalék a konszenzus szerint, az ipari termelés hó/hó alapon pedig 1,4 százalékkal nőhetett – a januári 1,9 százalék után.
Gyorsjelentések: lassan véget ér a szezon…
A héten számol be legutóbbi lezárt pénzügyi negyedévének eredményeiről az UniCredit (kedd), a Bertelsmann, az Orco Property Group és a San Miguel (szerda), az AAA Auto, a Deutsche Bahn, a Hennes & Mauritz, a Praktiker és a Raiffeisen (csütörtök).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.