BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyit keresett az átlag magyar januárban? Ez is kiderül…

A héten kiderül, mennyivel nőttek (ha nőttek) a bérek 2012 januárjában, hogy márciusban is halkan dübörög-e az európai gazdaság, hogy mi a helyzet az amerikai lakáspiacon, és hogy lendületet vett-e a japán export februárban. Gyorsjelent (többek között) a Metro, az Oracle és a Nike.

A heti hazai makrokínálata a KSH két jelentéséből áll, emellett az MNB három tájékoztatója érdemel figyelmet.

Statisztikai hivatalunk hétfőn teszi közzé az építőipari termelés januári alakulásáról szóló gyorstájékoztatót. A válság által (talán) leginkább sújtott ágazat 2011-et 7,8 százalékos éves zsugorodással zárta (decemberben 0,8 százalékos volt a visszaesés), a 2005-ös referenciaévhez képest a volumen 36 százalékkal csökkent.

A piac mindazonáltal sokkal inkább figyel a keddi KSH-jelentésre, amelyből (egyebek mellett) kiderül, hogyan változtak januárban a bruttó bérek. A teljes állásban foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete decemberben 231 826 forint, 2011 egészében 213 054 forint volt, az előbbi 10,1 százalékos, az utóbbi 5,2 százalékos növekedést jelent év/év alapon. A konszenzus szerint januárban 3,5 százalékos volt az éves növekedés.

A Nemzeti Bank honlapján hétfőn három adatsor is megjelenik: a fizetési kártya üzletág 2011. második félévi, illetve a magyar devizapiaci forgalom és a nemzetközi tartalékok/devizalikviditás februári statisztikája.

Nyugat-Európa

Az öreg kontinens boldogabbik felén a hét – csakúgy, mint nálunk – építőipari jelentéssel indul. Az Eurostat a KSH után két órával, délelőtt 11-kor teszi közzé a januári adatokat. Várakozásokat nem ismerünk; decemberben az eurózónában hó/hó alapon 0,3 százalékkal nőtt, az EU egészében 0,4 százalékkal csökkent a volumen; éves összevetésben 7,8, illetve 7,4 százalékos bővülésről számolt be az unió statisztikai hivatala. (2011 egészében az eurózónában 1,1 százalékkal visszaesett, az unió egészében 0,7 százalékkal nőtt a termelés.)

Az Európai Központi Bank szintén hétfőn teszi közzé a közös pénzt használó blokk januári folyófizetésimérleg-adatait. Decemberben EZ a mérleg 2,0 milliárd eurós többletet mutatott.

Kedden az Egyesült Királyságból érkezik meg a februári inflációs jelentés. Az éves ráta decemberben 4,2, januárban 3,6 százalék volt, a konszenzus szerint ezt februárban 3,5 százalék követte.

A hét legfontosabb európai adatsora is Londonból érkezik: a Markit csütörtökön teszi közzé a márciusi beszerzési menedzser indexek (BMI) előzetes becsléseit. A GDP-növekedés egyik legjobb indikátorának tartott kompozit BMI az eurózónában a januári 50,4 pontról februárban 49,3-re, a zsugorodást a növekedéstől elválasztó 50-es határ alá süllyedt. Az elemzők szerint márciusban sem sikerült visszatérni a „bővülő” tartományba, a konszenzus 49,8 pont. A feldolgozóipar mutatóját a februári 48,8 után 49,2-re, a szolgáltatószektorét a februári 49,0 után 49,5-re várják az elemzők.

Az Eurostat csütörtökön az új ipari megrendelések állományának januári alakulásáról tájékoztat. Decemberben az állomány hó/hó alapon 3,4 százalékkal nőtt, éves összevetésben 1,7 százalékkal csökkent; 2012 első hónapjában ezt a konszenzus szerint 2,4 százalékos havi és 3,1 százalékos éves visszaesés követte.

Kelet-Közép-Európa

A régiós jelentések közül két lengyel adatot emelhetünk ki. Hétfőn az ipari termelés februári mutatóit ismerjük meg; az éves bővülés üteme a januári 9,0 százalékról a piac szerint 8,8 százalékra „lassult”.

A varsói pénzügyminisztérium kedden teszi közzé a maginfláció februári alakulásáról szóló jelentést. A „közönséges” (headline) inflációt már ismerjük: 4,3 százalék volt, ami az EU-ban dobogós helyet ért. (A legfelső fokon Magyarország állt, 5,9 százalékos éves mutatóval.) Az üzemanyagok februári átlagára Lengyelországban 17,2 százalékkal, Magyarországon 17,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Egyesült Államok

A világ legnagyobb gazdaságából a héten zömében lakáspiaci adatok futnak majd be. A sort kedden kezdi a Census Bureau, amely a megkezdett lakásépítések és a kiadott építési engedélyek számának februári alakulásáról tájékoztat. A megkezdett építkezések évesített üteme januárban 699 ezer volt, ez 1,5 százalékos havi és 9,9 százalékos éves növekedést jelent (a legerősebb növekedést a többlakásos társasházak kategóriájában regisztrálták). A kiadott építési engedélyek száma is nőtt az év első hónapjában: az évesített ütem decemberhez viszonyítva 0,7 százalékkal, 676 ezerre gyorsult. Februárban a Dow Jones által megkérdezett szakemberek szerint mindkét mutató 700 ezerre emelkedett.

A National Association of Relators szerdán teszi közzé a használtlakás-eladások februári adatait. A januári évesített ütem (4,57 millió) 20 hónapos csúcsot, decemberhez képest pedig 4,3 százalékos emelkedést jelent. A képet árnyalja, hogy az eladások 35 százaléka kényszereladás volt, aminek eredményeként a medián lakásár hó/hó alapon 4,3 százalékkal, 154 700 dollárra csökkent. Az elemzők szerint az évesített ütem februárban 4,6 millióra növekedett.

A hét harmadik lakáspiaci adatsora pénteken jelenik meg Census Bureau honlapján, tárgya: az újlakás eladások számának februári alakulása. A kizárólag az egylakásos családi házakat követő mutató szerint az évesített ütem januárban 321 ezer volt, ami hó/hó alapon 0,9 százalékos visszaesést jelent – ám ehhez figyelembe kell venni, hogy a decemberi adatot 307 ezerről 324 ezerre módosították a szövetségi statisztikusok. (A februárra vonatkozó konszenzus 321 ezer.) A medián ár 217 100 dollár volt az év első hónapjában, 9,6 százalékkal alacsonyabb, mint 2011 januárjában.

A lakáspiaci jelentéseken túl a bátrak hazájából a szokásos csütörtöki munkaerőpiaci adatot emelhetjük ki. A washingtoni munkaügyi minisztérium közzéteszi, hogy hányan folyamodtak (első ízben) munkanélküli segélyért a március 16-án zárult héten; az igen volatilis és csaknem mindig revideált adatot az előző heti 351 ezer után 352 ezerre várja a piac.

Japán

A világ harmadik legnagyobb gazdaságának februári külkereskedelmi forgalmi adatait csütörtökön ismerjük meg. A szezonálisan kiigazított mérleg januárban 612 milliárd jenes deficitet mutatott. Az elemzők szerint a hiány februárban 340 milliárd jenre mérséklődött, nem kis részben annak köszönhetően, hogy Kínában véget ért az új év hetekig tartó ünneplése.

Gyorsjelentések

Közeledik a szezon vége, gyorsjelentés-áradatra már nem számíthatunk. Kedden jelent a német kereskedelmi vállalat, a Metro, Silvio Berlusconi médiabirodalma, a Mediaset, valamint az Oracle. Szerdán a világ legnagyobb ruházati áruházláncát működtető, többek között a Zara márkáról ismert spanyol Inditex, csütörtökön pedig a Next és a Nike számol be eredményeiről. (Az oregoni óriásnál a harmadik pénzügyi negyedév eredményei lesznek terítéken.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.