A berlini vezetés úgy döntött, hogy az újabb kötelezettséget nem megszorítással, hanem hitelfelvétellel fedezik, az államháztartási deficit így az idén 34,8 milliárd euróra emelkedik. A kormány által szerdán jóváhagyott pénzügyminisztériumi javaslatot még a törvényhozásnak is el kell fogadnia.
A kormány elfogadta a 2013-as költségvetést megalapozó keretszámokról szóló előterjesztést, valamint a 2016-ig kitekintő pénzügyi tervet is. Ezek alapján a pénzügyminisztérium jövőre 300,7 milliárd euró kiadással és az ideihez képest csaknem 50 százalékkal kisebb, 19,6 milliárd eurós hiánnyal számol, és úgy tervezi, hogy 2016-ra 1 milliárd euróra csökken a hiány, vagyis gyakorlatilag egyensúlyba kerül az államháztartás, amire 1969 óta nem volt példa Németországban.
Az úgynevezett alkotmányos adósságfék szabályban előírt követelményeket így 2016 helyett már 2014-ben teljesítik - hangsúlyozta Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a kormányülés után.
A szabály azt írja elő, hogy a szövetségi államháztartás szerkezeti - a konjunkturális hatásoktól megtisztított - hiányát a hazai össztermék (GDP) 0,35 százalékára kell csökkenteni. Schäuble terve szerint a szerkezeti hiány 2014-ben 0,26 százalékra csökken, mindenekelőtt elvonások révén. Tavaly 1 százalékos volt a GDP-arányos államháztartási hiány.
A javaslat szerint az országos munkaügyi ügynökség (BA) költségvetését 2013-ban 2 milliárd euróval, majd 2014-től évente további 1 milliárd euróval csökkentik, és milliárdos nagyságrendben vonnak el forrásokat az egészségbiztosítóktól. A BA-tól és az egészségbiztosítóktól a kedvező foglalkoztatási helyzetre hivatkozva helyezne át forrásokat a pénzügyminisztérium. A biztosítóknál 20 milliárd eurós tartalék képződött, annak hatására, hogy csúcsra emelkedett a járulékfizetők száma. A 82 milliós országban több mint 40 millió ember áll járulékfizetési kötelezettséget jelentő munkaviszonyban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.