Meg kell várni, hogy kifejtse hatását az a két likviditást javító akció, amelyek keretében összesen ezermilliárd eurót pumpált az európai gazdaságba az Európai Központi Bank (EKB). Azt azonban már látni lehet, hogy a hároméves hitel formájában bankoknak nyújtott segítség hozzájárult az adósságválság miatti piaci feszültség enyhüléséhez – közölte tegnap Mario Draghi. A frankfurti szervezet olasz elnökének nyilatkozata az EKB e havi kamatdöntő ülését követte; ezen továbbra is rekordalacsony, egyszázalékos szinten hagyták az euróövezeti irányadó alapkamatot.
Draghi azt is világossá tette: bár kockázatokat lát a gazdasági fellendüléssel kapcsolatban, és várakozásai szerint az infláció sem csökken 2 százalék alá 2013 előtt, egyelőre nem várható újabb pénzpumpa az európai szervezet részéről, a stabilizálás most a piaci szereplők kezében van. Hasonló nyilatkozatot tett egy nappal korábban az USA-jegybank szerepét betöltő Fed is: a testület nyílt piaci bizottságának jelentése szerint a jegybankárok többsége nem támogatna újabb eszközvásárlási programot.
Mindez komoly hangulatromlást idézett elő a nemzetközi piacokon, az amerikai értékpapír-kereskedésen túl az euró és más valuták, köztük a forint is gyengült. A rossz hangulathoz nemcsak az ösztönzés leállása járult hozzá. Komoly szerepet játszott ebben a spanyol állampapír-aukció, amelyen emelkedő hozam mellett és a meghirdetett értékesítési sáv legalján, 2,59 milliárd euróért sikerült csak új kötvényeket eladni. Emiatt az ötéves futamidejű spanyol állampapírok CDS középárfolyama 20 bázispontos emelkedéssel 457 bázispontra nőtt; ez az idei év eddigi legmagasabb spanyol CDS-árazása.
VG-összeállítás Nem volt elég a PMI javulása sem A spanyol kötvényaukció sikertelensége visszavetette azt a lelkesedést is, amelyet az eurózóna szolgáltatási szektorának aktivitását jelző beszerzési menedzserindex (PMI) márciusi eredménye váltott ki. A Markit által közzétett index értéke a vártnál jobb lett, igaz, a 49,1 pontos érték még így is alatta marad a februári várakozásokat jelző 49,3-nek – és kevesebb a fellendülést mutató 50 pont feletti indexnél. Ez, együtt a 2012 utolsó negyedéves euróövezeti teljesítménycsökkenéssel azt jelentheti, hogy a zóna technikai recesszióba süllyedt.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.