Az EB, az EKB és az IMF alkotta trojka kölcsöne nélkül a görög államnak már június végére elfogyhat a pénze - írta szerdán a Süddeutsche Zeitung. A német napilap szerint a trojka azért halasztotta el az athéni tárgyalást, mert úgy véli, előbb ki kell várni, hogy miként alakul a "demokratikus folyamat" Görögországban.
A német politikusok körében növekszik az ingerültség a görög kormány megalakytásának vontatottsága miatt. Patrick Döring,az FDP főtitkára kijelentette:" Ha Görögországban nem alakul meg a józan ész kormánya, akkor igen rossz esélyek szólnak amellett, hogy a trojka júniusban további segélyeket nyújthasson." Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz arra figyelmeztette a görögöket, hogy gyorsan alakítsanak cselekvőképes kormányt.
A Financial Times Deutschland szerdai száma szerint a görögországi parlamenti választások után az Európai Unióban növekszik az aggodalom a nehézkesen létrejövő többség miatt. Az aggodalmat az táplálja, hogy az adósság sújtotta ország hosszabb időre kormányozhatatlan marad és a mentési politika ezzel meghiúsulhat.
Megfigyelők szerint egyre inkább valószínű, hogy ismét parlamenti választást kell tartani, mert nem tud kormányt alakítani a vasárnapi voksoláson győztes konzervatív Új Demokrácia párt és a második helyen végzett Radikális Baloldali Szövetség (Szirizia) sem, ez utóbbi pedig kifejezetten érdekelt az új választások kiírásában, mert a megszorítások elutasításának és az euróövezeti tagság megőrzésének ígéretével második nekifutásra az első helyen végezhet és így megkaphatja a begyűjtött szavazatok alapján járó képviselői helyeken felül automatikusan biztosított 50 helyet a 300 tagú parlamentben, amivel akár egyedül is kormányt alakíthat.
"Görögországnak világosan kell látnia, hogy ha az euróövezet tagja akar maradni, akkor nincs alternatívája a jóváhagyott szanálási programnak" - tette világossá Asmussen. Az EKB részéről eddig soha senki nem vetette fel nyíltan Athén kiválásának lehetőségét.
A Süddeutsche Zeitung szerint újabb választást június 17-én rendezhetnek, addig pedig a trojka mindenképpen befagyasztja a 130 milliárd eurós hitelprogramot. Ennek következő eleme egy 31 milliárd eurós részlet átutalása volna, aminek az a feltétele, hogy a görög törvényhozás az adórendszer átalakításával hajtson végre egy újabb, ezúttal 11,5 milliárd euró nagyságú költségvetési kiigazítást.
Az athéni pénzügyminisztériumból származó értesülések szerint azonban az államkassza már június végére kiürülhet, ha nem alakul időben új kormány, amellyel a trojka megkezdheti a tárgyalásokat a hitelprogram folytatásáról és Görögország nem kapja meg a kölcsön újabb részletét - írta a német lap.
Az EB kedden közölte: Görögország május 10-én megkapja a soron következő, 5,2 milliárd eurós hitelrészletet, de újabb átutalás csak azt követően történhet, hogy a trojka képviselői Athénban megvizsgálják a hitelnyújtás feltételeinek teljesítését.
A Fitch Ratings vezetője, Paul Taylor a Spiegelnek nyilatkozva kiemelte, hogy Görögország esetleges kilépése sem jelentené az eurózóna végét. A hitelminősítő feje felhívta a figyelmet arra, hogy Németországnak túl erős érdeke fűződik az euró fenntartásához, hiszen ismételt bevezetése után úgy megerősödne a nemzeti fizetőeszköz, hogy az óriási károkat okoznak az exportvezérelt német gazdaságnak.
"Görögországnak világosan kell látnia, hogy ha az euróövezet tagja akar maradni, akkor nincs alternatívája a jóváhagyott szanálási programnak" - tette világossá Asmussen. Az EKB részéről eddig soha senki nem vetette fel nyíltan Athén kiválásának lehetőségét. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.