„A meglepetést elsősorban az egyéb cikkek, üzemanyagok árai okozták, de a vártnál kisebb árnövekedés volt a ruházati cikkeknél, és a vártnál nagyobb mértékű visszaesés a tartós fogyasztási cikkeknél is, míg a szolgáltatások árai szintén a vártnál kisebb mértékben növekedtek” – írja Suppan Gergely. A TakarékBank elemzője megjegyzi, a maginfláció 4,8 százalékra emelkedett.
Úgy véli, hogy a viszonylag magas inflációt nagymértékben az adóváltozások okozzák, mivel az adóváltozásokat kiszűrve az infláció 3,1 százalék lett volna.
Egy hónap alatt az élelmiszerek 0,3 százalékkal , egy év alatt pedig 4,1 százalékkal növekedtek. A ruházati cikkek 0,9 százalékos havi növekedése elmaradt a szezonálistól, így egy év alatt 2 százalékon maradt a drágulás üteme.
Az egyéb cikkek 1,4 százalékkal, ezen belül az üzemanyagok árai 3,6 százalékkal csökkentek, míg egy év alatt 7,7 százalékkal, illetve 14,4 százalékkal emelkedtek. A szeszes italok, dohányáruk egy hónap alatt 0,6 százalékkal drágultak, így egy év alatt 13,2 százalékra nőtt a drágulás mértéke. A szolgáltatások árai 0,1 százalékkal csökkentek egy hónap, illetve 3,8 százalékkal drágultak egy év alatt.
A tartós fogyasztási cikkek árai egy év alatt 1,3 százalékkal csökkentek, így ebben az árucsoportban sem az áfa emelés, sem a forintgyengülés nem jelentkezett – vélekedett Suppan Gergely.
„A következő hónapokban 5,3-5,4 százalék körül alakulhat az infláció, júniusban jelentősen estek az üzemanyagárak. Az olajárak meredek visszaesése az inflációt a korábbi várakozásokhoz képest kissé alacsonyabb pályán tarthatja” – írja az elemző.
A közelmúltban bejelentett új adók ugyan növelik az inflációt, ezt azonban nagyrészt ellensúlyozhatja a továbbra is igen gyenge belső kereslet. Ezek hatására szeptemberre 5,5 százalék fölé emelkedhet az infláció – de elképzelhető, hogy a korábban várt 6 százalékot nem éri el –, azonban bázishatások (tavaly novemberi jövedéki adóemelések kiesése) miatt decemberre 5 százalék közelébe mérséklődhet – hangsúlyozza.
Bázishatások miatt (januári áfa emelés) jövő év elején tovább mérséklődhet az infláció, ezt azonban tompíthatja a tranzakciós adó bevezetése, ami a szolgáltatások árait növeli. Így a jövő év közepéig fokozatosan 3,5 százalékra csökkenhet az infláció. Az idei átlagos infláció 5,4 százalék, a jövő évi 3,7 százalék lehet, azaz továbbra sem teljesül a 3 százalékos inflációs cél elérése – vetítette előre az elemző.
Suppan szerint az MNB csak akkor csökkenheti az alapkamatot, ha az IMF-tárgyalások lezárása után nemcsak az ország kockázat mérséklődik jelentős mértékben, hanem a forint árfolyama is lényegesen erősödik, hozzájárulva az infláció további csökkentéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.