Orbán Viktor tegnap nyilatkozatot adott a tárgyalásokról, aminek egyik mondatába nem nehéz belehallani, hogy monetáris finanszírozást szeretne látni – vélekednek a Raiffeisen Bank közgazdászai. A miniszterelnök megfogalmazása szerint elvárható a nemzeti banktól, hogy előállítsa a munkahelyvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat.
Orbán Viktor tegnap azt mondta, a kormány tanulmányozni fogja az Európai Központi Bank fenntartásait a jegybankra is kivetett tranzakciós illetékkel kapcsolatban. Nyomatékosította ugyanakkor: a pénzügyi szektornak - ideértve a nemzeti bankot is - képesnek kell lennie arra, hogy előállítsa a munkahelyvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat.
A közgazdászok ugyanakkor azt írják, hogy az Európai Uniós szabályok szerint ez „természetesen nem várható el”, mi több, ennek szabályellenességére hivatkoznak az Európai Központi Banknál, amikor nem vásárolják zsákszámra a periféria kötvényeit.
A Raiffeisen elemzői szerint az „üzenet egyértelmű”, vagyis gyors megegyezésre nem érdemes számítani, hiszen hatalmas szakadék van a két fél között. Hozzáteszik, a piac még mindig októberre várja az aláírást, ami „továbbra is túlontúl optimistának tűnik”.
Varga Mihály tárgyalásokat vezető miniszter csütörtökön az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, hogy ősz végére állapodhat meg Magyarország a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval.
A tárca nélküli miniszter elmondta, a vitatott témák között szerepel a jövő évi makropálya megalapozottsága, a közszféra aránya a foglalkoztatásban és a tranzakciós illeték kiterjesztése a jegybankra.
Varga Mihály közölte, hogy egyetértés van a tárgyalófelek között például abban, hogy meg kell erősíteni a jövő évi makropálya és költségvetés megalapozottságát, az ehhez felhasználható eszközök megítélésében azonban véleménykülönbség mutatkozik.
A pénzügyi szférát terhelő tranzakciós adóval kapcsolatban Varga Mihály megismételte Orbán Viktor miniszterelnök korábbi álláspontját, miszerint a felhalmozott adósság felszámolásából a pénzügyi szférának is ki kell vennie a maga részét.
A miniszter elmondta azt is, hogy az illeték MNB-re való kiterjesztését a tárgyalódelegációban is képviselt Európai Központi Bank kifogásolta, és a tárgyalások során ehhez közeli véleményen voltak az IMF és az EU delegáltjai is. Varga Mihály szerint a mostani tárgyalási szünet arra is alkalmat ad, hogy a magyar kormány is értékelje álláspontját, "ha szükség lesz erre, akkor nyilván ehhez a kérdéshez hozzá fogunk majd nyúlni".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.