Az előrejelzés szerint a központi alrendszer pénzforgalmi egyenlege az előirányzatnál némileg kedvezőbb lehet, s bár az adóbevételek elmaradhatnak a tervezettől, ezt a társadalombiztosítási alapok előirányzatnál alacsonyabb hiánya ellensúlyozhatja. A magánnyugdíj-pénztári portfólió átvételével összefüggő egyszeri tételek többségét kiszűrve a költségvetés 2011-es eredményszemléletű hiánya a GDP 2,8 százaléka körül alakulhat.
Az elemzés megállapítja: a kormányzati szektor ESA-szemléletű egyenlege a magánnyugdíj-pénztári portfólióátvétel következtében többletet fog mutatni 2011-ben, miközben az államháztartás pénzforgalmi hiánya elérheti a GDP 6,4 százalékát. A kormányzat a decemberben elfogadott költségvetésben nem szereplő egyszeri tételeket kiszűrve 2,9 százalékos ESA-hiány elérését tűzte ki célul. Előrejelzésünk szerint ez a cél teljesíthető, az egyedi tételek nélkül számolt ESA-hiány 2,8 százalék lehet 2011-ben.
Az adó- és járulékbevételek összességében az előirányzatnak megfelelően alakulhatnak, de eltérő szerkezetben. A költségvetési törvény 2011. júniusi módosítása 176 milliárd forinttal csökkentette, és a korábbi jelentősen túltervezett tervszámokhoz képest reális szintre hozta az adóbevételi előirányzatok összegét. Előrejelzésünk szerint az adóbevételek még így is elmaradhatnak a tervezettől, amit a társadalombiztosítási alapok előirányzatnál alacsonyabb hiánya kompenzálhat.
A költségvetési alapfolyamatokhoz és a kormányzati intézkedésekhez kapcsolódó kockázatok kedvezőtlen esetben összességében a GDP 0,5-0,6 százalékával ronthatják az államháztartás 2011-es egyenlegét. Ezek közül a legfontosabb a stabilitási tartalék prognózisunkban figyelembe vett törléséhez kapcsolódik. Tartós kiadáscsökkentő intézkedések hiányában ugyanis a zárolások törlése az év második felében pénzügyi feszültségeket okozhat. Ezen túlmenően az általunk várttól eltérő makrogazdasági folyamatok — így különösen a visszafogottabb lakossági fogyasztás — is érdemben téríthetik el előrejelzésünktől a 2011. évi költségvetés alakulását.
2012-ben a demográfiai és makrogazdasági folyamatoktól függő költségvetési tételek GDP-arányos egyenlege várhatóan kismértékben romlik. Figyelembe véve, hogy jövőre a költségvetés már nem támaszkodhat a magánnyugdíj-pénztári vagyonból származó egyszeri bevételekre, a kormány jövő évi 2,5 százalékos GDP-arányos hiánycéljának eléréséhez a központi alrendszer belső tételeinél a GDP 2 százalékát meghaladó egyenlegjavulásra van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.