BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Gyáva nyúl játékot" játszik az eurózóna

Az EKB, a főpénztáros Németország és a bajba jutott déli államok mindegyik a másik félre vár, hogy megtegye az első lépést az eurózóna megmentése érdekében.

A Reuters által gyáva nyúl játéknak aposztrofált folyamat résztvevői Olaszország, Spanyolország, Németország és az EKB. Utóbbi tette az utolsó lépést a játékban, amikor a múlt héten felajánlotta, hogy intenzív kötvényvásárlással segíti az adósságválsággal küzdő tagállamokat. A játszmába a kötvénypiac is beszállt, a befektetők nem feltétlenül hiszik el Mario Draghi EKB-elnök nyilatkozatát arról, hogy mindent megtesznek a közös valuta védelmében, vagyis fölösleges shortolni az eurót.

A spanyol és olasz kormány a jelek szerint azt hitte, hogy a már elfogadott megszorító intézkedések fejében kaphatnak további segítséget az EKB-tól, erre viszont biztosan nem kerül sor – mondta a hírügynökségnek egy névtelenséget kérő vezető uniós döntéshozó. Mario Monti olasz miniszterelnök most abban reménykedik, hogy kordában tudja tartani országa finanszírozási lehetőségeit, ha az EU a bankrendszer után a spanyol államnak is mentőcsomagot nyújt. Piaci elemzők szintén ezzel a lehetőséggel kalkulálnak, de Montinak eddig még nem sikerült meggyőznie spanyol kollégáját arról, hogy nyúljon a mentőöv után.

Eközben a német kormány hallgat, Angela Merkel bizonyosan nem kíván újabb jóváhagyást elfogadtatni saját parlamentjével az uniós mentéshez, főképp nem a választások előtt egy évvel. Berlinnek amúgy is várnia kell, mert a német alkotmánybíróság szeptember 12-én dönt az állandó uniós mentőmechanizmus, az ESM létrehozásáról. Eközben Görögország megpróbálja kibekkelni a következő időszakot abban bízva, hogy a többi tagállam nem vállalná fel a görög kilépés okozta káoszt. Mindeközben a 2010-ben mentőcsomaggal kisegített Írország azért lobbizik, hogy a Spanyolországnak és Görögországnak nyújtott kedvezményeket harcolja ki magának, hogy rendbe tehesse saját szenvedő bankrendszerét.

A játék legnagyobb hatalmú résztvevője az EKB, az uniós jegybank szükség esetén bevetheti teljes tűzerejét az euró védelmében. Mindezt úgy kell megtennie, hogy a piacot is biztosítsa, de Németország támogatását se veszítse el.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.