Utoljára 2010 januárjában esett nagyobbat a GYIA éves összevetésben, mint ebben a hónapban. A Világgazdaság mutatója 1,21 százalékkal csökkent tavaly októberhez képest, a havi index pedig 0,04 százalékkal mérséklődött.
A GYIA tíz részindexe közül hat csökkent, míg négy növekedett. A reálgazdasági indexek nagyrészt mérséklődtek, ami elég volt ahhoz, hogy az index továbbra is recessziót jelezzen.
Az öt pénzügyi részindex közül három negatívan hatott, míg kettő javította a GYIA-t. A reálkamat szeptemberben a negatív tartományba került – az emelkedő infláció és a jegybanki kamatvágások miatt –, a BUX emelkedett, a hosszú és rövid lejáratú kamatok közötti különbség pedig csökkent, ami segítette a GYIA-t. A pénzkínálat mérséklődése és az Ifo-index esése lefelé húzta a mutatót.
A reálgazdasági indexek közül csak a munkakeresés átlagos időtartamának mérséklődése mutat javulást, a másik négy részindex mindegyike romlott: a reálkeresetek csökkentek, a fogyasztási hitelek állománya zsugorodott, az ipari termelés volumenindexe mérséklődött, és az ipar belföldi értékesítése is visszaesett.
Mindezek alapján a gazdaság helyzete és kilátásai sem kedvezőek. Immár a kormány is csatlakozott a piaci konszenzushoz, és a stagnálás helyett már 1,2 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít 2012-re.
Az egyszerre restriktív és unortodox fiskális politika fokozottan negatívan hat a fogyasztásra és a beruházásokra is. Változást továbbra is csak az EU/IMF-megállapodás hozhatna, ám a bankadó növelése és az unortodox lépések nem a gyors megegyezés irányába mutatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.