Az állam- és kormányfők az EU következő, 2014-2020 közötti uniós költségvetésének ügyét vitatják meg.
A jelenlegi tervek szerint Magyarország akár 30 százalékkal is kevesebb kohéziós forrást kaphat a 2014-2020 közötti időszakban a jelenlegi hétéves periódushoz képest. „Az biztos, hogy úgy nem jövünk haza, hogy 30 százalékkal csökken a kohéziós keretünk” – mondta az államtitkár.
Az esetleges magyar vétóra vonatkozó kérdésre azt mondta: „nem azzal a céllal utazunk Brüsszelbe, hogy vétót emeljünk, mindenképpen megállapodást szeretnénk”. „Meg kell egyezni, nem lenn jó üzenet, ha a mostani EU-csúcs döntésképtelenséget sugározna” – mondta. Kiemelte: elvileg nincs végső határidő az egyezségre, azonban ahhoz, hogy elég idő álljon a hétéves büdzsé felhasználási szabályainak megalkotására, illetve azt követően az egyes országokban a fejlesztési tervek kidolgozására, minél hamarabb megállapodást kellene elérni.
A 2007-2013-as időszak számairól 2005 decemberében jött létre egyezség a tagországok között, vagyis egy év állt rendelkezésre a költségvetési periódus felhasználási szabályainak kidolgozására, a fejlesztési tervek elkészítésére.
Amiatt is előnyös lenne, ha az e heti csúcson megállapodnának a tagországok,mert akkor a decemberi EU-csúcson nem torlódna össze a költségvetés ügye, a szintén igen fontos, az EU jövőjével kapcsolatos stratégiai kérdések megvitatásával. Egy mostani kudarc, a decemberi vitákat is megnehezítheti – mondta.
A mostani tervezetek szerint akár az is elképzelhető, hogy a 2007-2013-as büdzsé 976 milliárd eurós összegéhez képest is kisebb költségvetése lesz EU-nak. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke ugyanis 958 milliárdos összegre tett javaslatot. „Úgy tűnik, hogy ez egy válságbüdzsé lesz. Korábban az EU a belső piac mélyítéséről döntött, azonban úgy látszik, hogy ehhez nem rendel megfelelő forrásokat” – mondta ezzel kapcsolatban az államtitkár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.