A német üzleti körök lapja szerint ugyanis Németországban a CDU-hoz és az FDP-hez tartozó pénzügyi politikusok üdvözölték az Osztrák Nemzeti Bank elnökének, Ewald Nowotnynak azt a kezdeményezését, amely az Európai Központi Bank szavazási rendjének módosítását célozza a nagy tagállamok javára.
Hans Michelbach, a Bundestag pénzügyi bizottságának vezetője síkra szállt azért, hogy Nowotny véleményét olyan politikai kezdeményezéshez használják fel, amely a szabályzat módosítását célozza. "Az egyes nemzeti bankok szavazati súlyát az EKB tanácsában a a mindenkori nemzeti felelősségi arányhoz kell igazítani, méghozzá gyorsan. Arra van szükségünk végre, hogy közvetlen összefüggés legyen a kockázati felelősség és a szavazatok súlya között" - fogalmazott Michelbach a Handelsblatt-nak. A szakértő szerint Németországnak a reform esetén mindenek előtt az AAA hitelminősítésű országokkal kell együttműködnie. "Ezen államoknak egy az eddiginél lényegesen erősebb stabilitási tömböt alkotniuk az euróövezetben" - figyelmeztetett.
Ugyanakkor a CDU szóvivője óvott egy EKB-ra vonatkozó reform mellékhatásaitól. Szerinte az arányosítás szándéka "érthető és gazdaságilag megvalósítható", ezzel azonban nem oldódna meg minden probléma. "Ilyen esetben Franciaországnak, Olaszországnak, Spanyolországnak és Portugáliának a szavazati jogok több mint 50 százaléka jutna, ugyanakkor az olyan stabilitásorientált országok, mint Finnország, Ausztria és Hollandia óriási mértékben veszítenének a befolyásukból" - figyelmeztetett a CDU-politikus.
A folyamatnak egyébként már augusztusban volt előzménye, akkor a Bundesbank elnöke az EKB kötvényvásárlási programját kritizálva leszögezte: "Mi vagyunk a legnagyobb és legerősebb jegybank az eurózónában, ezért jóval nagyobb a beleszólásunk a közösség jövőjébe, mint sok más nemzeti banknak". A német jegybank a Nowotny által is támogatott javaslat szerint a nagyobb szavazati jogával meggátolhatja az eurómentés számára elfogadhatatlan elemeit, illetve szigoríthatja azokat.
Az EKB két százalék körüli, ám azt meg nem haladó középtávú inflációs célt követ. Az euróövezeti éves infláció - az előzetes számítások szerint - 2,7 százalékra nőtt szeptemberben az augusztusi 2,6 százalék után.
A Bundesbank többször figyelmeztetett, hogy szerinte az EKB programja monetáris finanszírozásnak, azaz a költségvetési kiadásoknak jegybanki finanszírozásának minősül, amit szigorúan tilt az Európai Unió alapszerződése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.