Az öt pénzügyi részindex közül az Ifo-index csökkenése és a reálkamat növekedése negatívan hatott a GYIA-ra. A pénzkínálat növekedése, a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének reálértéken számolt emelkedése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti különbség csökkenése kedvező hatást gyakorolt a GYIA-ra.
Az öt reálgazdasági részindex körül négy segítette a mutatószámot. A reálkeresetek növekedtek, a fogyasztási hitelek állománya emelkedett, a munkakeresés átlagos időtartama pedig csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. Mindez, valamint az ipari termelés volumenbővülése pozitívan befolyásolta a GYIA-t. Az ipar belföldi értékesítésének volumenindexe stagnált, ami nem hatott az indexre.
A reálgazdasági alindexek kedvező teljesítménye bizakodásra adhat okot, ugyanakkor az euróövezet kilábalását övező kockázatok bizonytalanságot jelentenek. Mindazonáltal, jelenleg esély mutatkozik arra, hogy a magyar gazdaság a negyedik negyedévben kikerüljön a technikai recesszióból. Ennek a forgatókönyvnek a valószínűségét ugyanakkor meredeken rontja, hogy az euróövezet gazdaságában egyelőre nem látszik pozitív fordulat, és a háztartások fogyasztása is nyomott maradhat. A költségvetési kiadások idei csökkentése és a bevételek emelését célzó intézkedések is mérséklik ennek a szcenáriónak az esélyét.
Ugyanakkor az alacsony bázis – a magyar gazdaság a harmadik egymást követő negyedévben zsugorodott a harmadik negyedben – éppen ellenkező hatást gyakorolhat. A GYIA eddigi adatai alapján a negyedik negyedévre stagnálás, vagy esetleg minimális növekedés valószínűsíthető negyedéves alapon, amiből viszont 1,3 százalék körüli várható visszaesés adódik 2012-re. Vagyis idén a gazdaság zsugorodása a kormány által várt 1,2 százalékos ütem közelében lehet. A legoptimistább elemzői előrejelzés 1, a legpesszimistább 1,8 százalékos zsugorodásról szól.
Várhatóan jövőre sem kap lendületet a magyar gazdaság. A legfrissebb előrejelzések alapján csak néhány tizedszázalékos növekedés várható, ám egyelőre igen széles intervallumban szóródnak a prognózisok. Egyes elemzők közel 1 százalékos GDP-bővülést, mások fél százalékos visszaesését jósolnak. A kormány egyelőre az optimistábbak táborát erősíti. A lassú euróövezeti kilábalás és a restriktív kormányzati gazdaságpolitika jövőre is kockázatot jelent a növekedésre nézve.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leadingindikátor típusú mutató, melyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A GYIA a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor. Számítása a nemzetközi gyakorlatban használt módszertant követi. A súlyok a legjobban illeszkedő modellel lettek meghatározva, így azonnali képet ad a gazdasági folyamatokról. (www.vg.hu/gyiamutato)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.