A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki gyorstájékoztatója szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez mérve 0,2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 1,6 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben. Az első háromnegyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A KSH azt is pénteken közölte, hogy októberben az előzetes adatok alapján az ipari termelés 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője elmondta: a részletes adatok azt mutatják, hogy a növekedés egyetlen motorja a nettó export, a belső felhasználás pedig a harmadik negyedévben gyorsuló ütemben esett vissza. A lakossági fogyasztás gyengén alakult, a magas munkanélküliség, a reálkeresetek csökkenése, illetve a pesszimista várakozások, a bizalom hiánya miatt. Emellett a beruházások csökkenő ütemben ugyan, de még mindig visszaestek, éves összehasonlításban 3,6 százalékkal - mutatott rá az elemző.
Kiemelte: a beruházások visszaesése kedvezőtlen, mert most lefelé húzza a növekedést, és a középtávú növekedési kilátásokat is rontja. A nettó export mérsékli a visszaesés ütemét, de nem elég ahhoz, hogy megfordítsa a trendet - hangsúlyozta Trippon Mariann.
A kilátásokkal kapcsolatban az elemző közölte: mivel beruházás és a fogyasztás is hosszabb ideje csökken, így stabilizálódás elképzelhető, de jelentős javulás jövőre sem várható. Így 2013-ban is a nettó export húzhatja a növekedést. Ennek azonban komoly kockázatai vannak, mert a hazai export teljesítménye nagyban függ fő exportpiacaink teljesítményétől - fogalmazott Trippon Mariann. Hozzátette: az euróövezet recesszióban van, és a fő magyar exportpiacon, Németországban is lassul a gazdasági növekedés. Az elemző összességében az idén 1,3 százalékos recessziót, jövőre pedig stagnálás közeli állapotot valószínűsít.
Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője kiemelte: a mezőgazdaság teljesítményének visszaesése jelentősen, 1,1 százalékponttal rontotta a GDP-t, enélkül csak 0,4 százalékkal esett volna vissza a gazdasági teljesítmény, vagyis enyhült volna a recesszió. A szakértő hozzáfűzte, hogy negyedéves összehasonlításban a mezőgazdaság nélkül bővült volna a gazdaság, vagyis Magyarország kijött volna a technikai recesszióból.
A felhasználási oldalon a várakozásoknál nagyobb mértékben esett vissza a fogyasztás; a kiskereskedelmi forgalom sem jelzett előre ekkora csökkenést - mondta Suppan Gergely. Kiemelte: leginkább a készletváltozás húzza le a GDP-t, a harmadik negyedévben 0,9 százalékkal csökkentette, a második negyedévben pedig 2,4 százalékkal. A második negyedben így bővült volna a magyar gazdaság a készletváltozást figyelmen kívül hagyva, és az első negyedévben is 0,7 százalékos növekedés lett volna e nélkül - mondta a szakértő.
Suppan Gergely szerint 2012 utolsó negyedévében az ipari termelés alakulása befolyásolhatja a GDP alakulását, a mezőgazdaság már nem játszik nagy szerepet. Összességében valamelyest javulnak a konjunktúra mutatók, de ez egyelőre nem elég ahhoz, hogy kitörjünk a recesszióból - vélekedett. Elmondta: idén 1,2 százalékos GDP-csökkenést, jövőre 0,4 százalékos bővülést várnak.
Az ipari termeléssel kapcsolatban Suppan Gergely kifejtette: a várakozásoktól lényegesen elmaradva, 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés októberben az egy évvel ezelőttihez képest. "Igen kellemetlen meglepetés" a szakértő szerint, hogy az előző hónaphoz képest 3,8 százalékkal zsugorodott az ipari termelés.
Idén összességében kismértékben csökkenhet az ipari termelés, míg jövőre az Audi győri üzemének elindulásával és némileg kedvezőbb külső kereslet mellett 4 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása - közölte a Takarékbank elemzője.
Az NGM pénteki közleményében kiemeli: egész Európa gazdasága nehéz kihívásokkal néz szembe, erről árulkodnak a nemzetközi adatok is, melyek szerint az EU GDP-je 0,4 százalékos visszaesést szenvedett el. Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy az EU nem teljesít jól, jóval a világgazdaság teljesítménye alatt marad a Gazdasági Közösség produktuma. E mögött egyrészt az elhúzódó adósságválság, másrészt a magas adósságállomány áll.
A magyar gazdaság továbbra sem tudott elszakadni az alapvetően nemzetközi trendek által jelzett növekedési pályától, amiben jelentősen közrejátszott a rossz időjárásnak betudható gyenge mezőgazdasági teljesítmény is - hangsúlyozza a tárca.
Az NGM szerint Magyarország az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett, aminek rövid távon vannak növekedési áldozatai, de már középtávon látszódni fognak ezen szükséges lépések növekedésre gyakorolt kedvező hatásai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.