A nemzetgazdasági miniszter az elmúlt napokban több helyen is annak a véleményének adott hangot, hogy hibás döntés volt 2010 előtt erősen tartani a forintot, hogy Magyarországnak szakítania kell a hagyományos gazdasági modellekkel, és hogy a jegybanknak „pontosan ugyanazokat” a nemkonvencionális monetáris politikai eszközöket kell alkalmaznia, amelyekkel a Fed, az EKB és a bank of England is él.
A forintnak nagyon nem tetszenek gazdasági miniszter elképzelései – szögezte le Peter Attard Montalto. „A kormányzati, illetve Fidesz-közeli kapcsolatok alapján számomra ezidáig úgy tűnt, hogy miközben nem értenek egyet Simor András nyilvános megnyilatkozásaival, azzal azért tisztában vannak, hogy az árfolyamot kontroll alatt kell tartani a háztartások és a vállalatok magas devizahitel-állománya miatt” – számolt be a Nomura igazgatja. Magyarország viszont nem felel meg a hagyományos gazdasági modellnek, amely szerint a gyenge deviza jótékony hatású. Éppen ellenkezőleg: a gyenge deviza fogyasztásra gyakorolt negatív hatása (a jelzáloghitelek miatt) nagyobb, mint az exportra gyakorolt pozitív hatás. Montalto úgy véli, a gazdasági miniszter immár az exportot tekinti a gazdasági növekedés egyedüli letéteményesének.
A Nomura elemzője szerint nincs jelentősége, hogy Matolcsy György vagy másvalaki foglalja el az MNB elnöki székét (szerinte a legvalószínűbb egy Fidesz-párti tudós jelölése). Bárki lesz az elnök, ahogy a külső tagokat, őt is kötni fogja a kormány által diktált „stratégiai partnerség”. A piac mindenesetre kapott egy előzetes képet arról, mi történik majd március elejétől – emeli ki Montalto..
A pénteken kialakult meglehetősen széles körű konszenzussal szemben a forintgyengülést nem tekinti negatív fejleménynek Tatha Ghose. A magyar gazdaságnak ugyanis a versenyképessége javulásához alacsony alapkamatra és gyenge forintra van szüksége – magyarázta lapunknak a Commerzbank vezető elemzője. Ennek eszköze egyelőre a verbális infláció, ezt alkalmazza a cseh jegybank is. A bankoknak és a devizahiteleseknek a forintgyengülés kockázatot jelent, de a végeredmény még számukra is kedvezőbb lehet, hiszen a gazdaság így hosszú távon jóval erősebbé válhat.
Ha úgy sikerül gyengíteni a forintot és csökkenteni a kamatot, hogy közben a versenyszférában sikerül elkerülni a pánikot, úgy az ország 2 éven belül érezheti „J-görbe-hatásból” származó előnyöket. Nagy a valószínűsége, hogy a jegybank új vezetése az államadósság nagyobb részét fogja finanszírozni, így növelve a likviditást. Ugyanezt teszik várhatóan az államhoz közel álló pénzintézetek is, amelyek várhatóan szintén bővíteni fogják mérlegüket – véli Tatha Ghose.
A forint gyengülésében szerepet játszott néhány egyesült királyságbeli bank mérsékelten szerencsés befektetési ajánlata is – mondta el a Világgazdaságnak Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője. Több pénzintézet kedden azt javasolta ügyfeleinek, hogy vásároljanak forintot zloty ellenében – annak a prognózisnak az alapján, hogy a zloty/forint árfolyam az akkori 70,90-ről lefelé indul, és 69 alá csökken. Ezt sokan megfogadták, de nem jártak jól: a kurzus péntek délelőtt már 72 fölött járt, így aktiválódtak az ajánlás szerint 71,9-re beállított stop loss megbízások, tovább fokozva az eladói nyomást a forint piacán.
A forint gyengülésében szerepet játszott néhány egyesült királyságbeli bank mérsékelten szerencsés befektetési ajánlata is – mondta el a Világgazdaságnak Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője. Több pénzintézet kedden azt javasolta ügyfeleinek, hogy vásároljanak forintot zloty ellenében – annak a prognózisnak az alapján, hogy a zloty/forint árfolyam az akkori 70,90-ről lefelé indul, és 69 alá csökken. Ezt sokan megfogadták, de nem jártak jól: a kurzus péntek délelőtt már 72 fölött járt, így aktiválódtak az ajánlás szerint 71,9-re beállított stop loss megbízások, tovább fokozva az eladói nyomást a forint piacán. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.