A Moody’s szerint a magyar gazdaság az idén kikerülhet a recesszióból. A hitelminősítő keddi előrejelzése szerint a15 közép- és kelet-európai ország közül az idén kilencben gyorsul a gazdasági növekedés, de az aktivitás így is "nyomott marad" a 2004-2008-as időszakban mért 5,6 százalékos éves térségi növekedési átlaghoz mérve. A Moody''s az idei év egészére 1,9 százalékos átlagos GDP-növekedést vár a régióban a tavalyi évre becsült 0,7 százalékos bővülés után.
A Moody’s keddi prognózisa szerint a magyar gazdaság 1,4 százalékosra becsült tavalyi GDP-visszaesés után az idén várhatóan 0,3 százalékkal növekszik. Más nagy londoni házak ugyanakkor borúlátóbb, inkább stagnálást valószínűsítő előrejelzéseket tartanak érvényben a magyar gazdaság idei teljesítményére, és csak jövőre várják a növekedés beindulását.
A Morgan Stanley 2013-as kilátásairól összeállított új helyzetértékelésében úgy fogalmazott, hogy "nincs sok jó hír" az idei év növekedési kilátásai szempontjából Közép- és Kelet-Európa gazdaságaiban, Magyarországon és Csehországban például "semmilyen növekedés" nem várható 2013-ban. A Morgan Stanley londoni elemzői közölték, hogy Magyarországon az általuk 1,3 százalékosra becsült tavalyi visszaesés után az idei évre stagnálást várnak, 2014-re pedig 1,3 százalékos GDP-bővüléssel számolnak.
Magyarország hiteligénye a legnagyobb
A Fitch Ratings hitelminősítő ügynökség Londonban, hétfőn ismertetett prognózisa szerint Magyarország bruttó piaci hitelfelvételi igénye - a nagyobb törlesztési kötelezettségek miatt - lényegesen meghaladja 2013-ban a régiós átlagot. A hitelminősítő közgazdászai szerint a vizsgált közép-európai térségen belül jelentősek az eltérések. A Fitch azzal számol, hogy Magyarország idei szuverén hiteligénye eléri a magyar GDP-érték 18 százalékát, a másik három ország esetében ez az arány 8-11 százalék lesz. A hitelminősítő londoni elemzői közölték: véleményük szerint a többi térségi gazdaságnál nagyobb mértékben eladósodott Magyarország GDP-arányos államadósság-rátája is túljutott már a tetőzésen.
A Capital Economics közgazdászai szerint ugyanakkor visszaesik a gazdasági teljesítmény idén Magyarországon. Neil Shearing, a cég vezető közgazdászának még tavaly év végén összeállított elemzése szerint 0,5 százalékkal esik vissza a GDP 2013-ban. A térségi növekedés várhatóan rendkívül gyenge marad, és a régió több országa - elsősorban Magyarország - a következő év nagy részét is valószínűleg recesszióban tölti, vélekedett. A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint még alapvetőbb fontosságú tényező, hogy de főleg Magyarországon a költségvetési szigor is terheli a növekedési kilátásokat, éppen olyan időszakban, amikor a magánszektorbeli és a külső kereslet gyengül.
A Raiffeisen közgazdászai is visszaesést várnak idén. A Raiffeisen elemzői csapata szerint az idén még folytatódik a gazdasági recesszió Magyarországon, várhatóan 0,5 százalékos lesz a visszaesés - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője kedden, Budapesten, a pénzintézet sajtótájékoztatóján.
Szerintük a növekedés beindítása a választások közeledésével egyre inkább a gazdaságpolitika fókuszába kerül, sőt, már most látszanak a gazdaságpolitikai fordulat jelei. A fogyasztás fellendítésére tett eddigi lépések áttörést még nem fognak hozni, emiatt további intézkedésekre lehet számítani, "beindulhat az osztogatás" - mondta a vezető elemző.
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó elemzői a vártnál rosszabb legutóbbi magyar ipari termelési adatokat kommentálva közölték: a 2012-re általuk várt 1,4 százalékos GDP-mínusz után 2013 egészében is alig 0,1 százalékos növekedéssel számolnak Magyarországon, azonban a legutóbbi aktivitási jelzőszámok alapján lefelé ható kockázatot látnak ezekre a prognózisaikra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.