A költségvetésben e tétel mintegy 280 milliárd forintos lyukat ütne (GDP közel 1 százaléka), ami újabb kiigazítási igényt teremthet. Az Equilor elemzői azonban úgy gondolják, hogy addig, amíg nem derül ki a Magyarországgal szemben folyó túlzott-deficit eljárás sorsa, addig e kérdés nyilvánosan nem kerül elő. Legfrissebb hírek szerint leghamarabb a márciusi Ecofin ülésen születhet döntés e kérdésben.
„A kormány eddig számos kiigazítási csomag segítségével küzdött a költségvetési hiány leszorításáért, hogy az EU megszüntesse az eljárást. Ennek eredménye a 2012-es előzetes adatokban meg is látszik, szerintünk nagy eséllyel tartható a 2,7 százalékos GDP arányos hiánycél” – írja az Equilor. A költségvetési deficit már az EU legfrissebb jelentése alapján is 3 százalék alatt maradhat, 2012-re és az idei évre is. A 2014-es deficitet ugyan 3,5 százalékra becsülte a Bizottság, de ez még a bankadó tartóssá tétele előtti számok alapján készült előrejelzés – hívják fel a figyelmet.
Az Equilor szerint a fentiek alapján jó esélye van annak, hogy az EU megszünteti az eljárást, bár tény, hogy a Bizottság nem szívesen engedi el a leghatékonyabb fegyverét. Az EU ugyanis félhet attól – a tegnapi sajtóhírek szerint jogosan – hogy az eljárás feladása esetén szinte azonnal felpuhul hazánk költségvetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.