"A hazai monetáris politikát a hazai céloknak megfelelően kell irányítani, és ezt az elvet követve a világgazdaság növekedése fel fog gyorsulni" - mondta az angol jegybank kormányzója. Ha egy ország ilyen politikát folytat, előfordulhat ugyan, hogy kissé gyengül a valutája, a belföldi fogyasztás azonban nőni fog - tette hozzá.
King azokra az aggodalmakra reflektált, amelyek szerint egyes jegybankok agresszív kötvényvásárlásai, amelyekkel pénzt pumpálnak a gazdaságba, lenyomják valutáik árfolyamát és leértékelési verseny indulhat meg, szétzilálva a világkereskedelmet. A japán jegybankot is számos bírálat érte amiatt, hogy erőteljes pénzpolitikai könnyítéssel igyekszik véget vetni a krónikus deflációnak, és mozgásba hozni a gazdaságot.
King szerint az ilyen politikából a feltörekvő országok is profitálnak, amelyek az Egyesült Államok példájával élve jobban kedvelik az erős amerikai gazdaságot és az árnyalatnyival gyengébb dollárt, mint a gyenge amerikai gazdaságot és a valamicskével erősebb dollárt.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a monetáris politika nem csodaszer, és ha egy ország tartósan kizárólag az általános monetáris ösztönzésre támaszkodik gazdasága fellendítése érdekében, az mellékhatásokkal jár, és pénzügyi instabilitáshoz vezethet. "A monetáris politika arra jó, hogy a jövőbeli költést előrehozza a mába, de a jövőbeli költés bátorításához stimulusokra van szükség" - mondta Mervyn King.
A monetáris ösztönzés mértékét és időbeli határait illetően az egyes jegybankokon belül is kezdenek megoszlani a vélemények. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közleményei is a korábbiaknál óvatosabban fogalmaznak a kötvényvásárlási program folytatását illetően, a BoE igazgatótanácsának legutóbbi ülésén pedig King 6:3 arányban alulmaradt azzal a javaslatával, hogy a mennyiségi enyhítésre, kötvényvásárlásra szánt összeget emeljék 375 milliárd fontról 400 milliárdra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.